Kimya sektörü, ocak-ağustos döneminde de otomotivin ardından Türkiye’nin ihracatında ikinci sırada yer aldı. TİM verilerine göre ocak-ağustos döneminde 19 milyar 471 milyon dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihraç edildi. 8 milyar 572 milyon dolarla ihracatın yüzde 44’ünün AB ülkeleri ve Birleşik Krallık’a gerçekleşmesi ise bölgeye yapılan taşımalarda ADR’li araç ihtiyacını artırdı.

TAŞIMA HACMİNİN YÜZDE 60'INI KİMYASALLAR OLUŞTURUYOR

Türkiye-Avrupa hattında kimyevi ürün taşımalarındaki deneyimiyle öne çıkan Intermax Logistics, ADR’li ürün taşımalarını ocak-ağustos aylarında yüzde 15 artırdı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Çelikel, Avrupa ülkelerine yönelik haftalık düzenli, karşılıklı seferler gerçekleştirdiklerini, toplam taşıma hacimlerinin yüzde 60’ının parlayıcı, yanıcı ve patlayıcı (kimyasal) ürünlerden oluştuğunu belirtti.

400 ADR’Lİ ARAÇ, ALMANYA’DA OFİS VE DEPO İLE FARK YARATIYOR

Taşımalarını ağırlıklı olarak kara yoluyla yaptıklarını, gerekli durumlarda Ro-Ro ve demir yolu hatlarını da kullandıklarını anlatan Çelikel, “Tehlikeli madde taşımalarımızı, özmal araçlarımız ve anlaşmalı tedarikçilerimizle gerçekleştiriyoruz. 600’e yakın araca doğrudan erişebiliyoruz. Bu araçların 400 kadarı ADR’li ve ısı kontrollü.” dedi. Çelikel, Avrupa operasyonlarını Mannheim ve Bedburg’daki bu ofis ve depoları aracılığıyla yönettiklerini aktardı. 

Kaliteyi ve güvenliği en üst seviyeye çıkarabilmek için uluslararası denetim mekanizmalarına büyük önem verdiklerini belirten Çelikel, şunları da kaydetti: 

LİTUM “DÜNYANIN EN İNOVATİF ŞİRKETLERİ 2024" LİSTESİNDE LİTUM “DÜNYANIN EN İNOVATİF ŞİRKETLERİ 2024" LİSTESİNDE
Editör: Haber Merkezi