Bir lojistik sağlayıcısı olan GXO Logistics, Agility Robotics'in "insan merkezli" robotu "Digit" için pilot çalışma yürüttüklerini duyurdu. Robot, GXO'nun depo operasyonlarını yönettiği SPANX'in Flowery Branch, Ga.'daki tesisinde lojistik görevlerde test ediliyor.

GXO Otomasyon Direktörü Adrian Stoch, "Depo operasyonlarında teknolojinin evriminde Agility ile bu öncü adımı atmaktan heyecan duyuyoruz. İnovasyonda sektör lideri olan GXO, müşterilerimizin tedarik zinciri operasyonlarında güvenliği, verimliliği, üretkenliği ve çalışan katılımını artırmalarına yardımcı olacak teknolojileri geliştirmek ve uygulamak için küresel teknoloji şirketleriyle birlikte çalışıyor.” dedi.

MEGA DEPO KİRALAMALARI 2023 YILINDA DÜŞÜŞE GEÇTİ MEGA DEPO KİRALAMALARI 2023 YILINDA DÜŞÜŞE GEÇTİ

İNSANSI ROBOT "DIGIT" DEPO BAŞINDA

Agility Robotics, 1,70 boyunda, 140 kilo ağırlığında ve 35 kiloya kadar kaldırabilen Digit'in insan alanlarında çalışmak üzere tasarlandığını ve yazılım güncellemeleri aracılığıyla çeşitli depo görevlerine kolayca uyarlanabileceğini belirtiyor.

Agility Robotics'in Kurucu Ortağı ve Baş Robot Sorumlusu Jonathan Hurst şunları söyledi: "İnsan alanlarında çalışabilen çok amaçlı robotlar geleceğimizin ayrılmaz bir parçası olacak ve biz de bu teknolojiyi geliştirmek için GXO ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Daha da önemlisi, depoyu yeniden tasarlamaya veya halihazırda insanlar etrafında tasarlanmış olanın ötesinde bir altyapı kurmaya gerek yok."

Agility Robotics ve GXO'nun, Digit'e kutuları otonom mobil robotlardan (AMR'ler) taşımak ve konveyörlere yerleştirmek gibi tekrarlayan görevleri üstlenmeyi öğrettiklerini açıkladı. Bu tür tekrarların azaltılması gerilimi azaltmakta, ekip üyelerinin güvenliğini artırmakta ve onları depoda daha fazla katma değerli iş yapma özgürlüğüne kavuşturmakta.

İLK AŞAMANIN BAŞARILI OLMASI UYGULAMA ALANINI ARTIRACAK

GXO'nun bu yönde yaptığı son araştırması, teknolojiyle çalışırken ekip üyeleri arasında daha iyi etkileşim ve daha yüksek iş tatminini doğruluyor. Şirketler, bu ilk aşamanın başarılı olması durumunda Digit'in 2024'te daha geniş bir rol yelpazesinde pilot uygulamasının önünü açacağını da ekledi.

GXO Otomasyon ve İnovasyon Direktörü Kuralamudhan Arutselvan, "Bu pilot program, yenilikçi teknoloji çözümleri aracılığıyla operasyonlarımızı optimize ederken aynı zamanda çalışanlarımız için çalışma ortamını sürekli iyileştirme yolculuğumuzda bir başka önemli dönüm noktasına işaret ediyor." dedi.

GXO Kıdemli Operasyon Direktörü Christy Hillier şunları ekledi: "Daha iyi bir iş yeri sağlamak için iş ortaklarımızla birlikte tekrarlanan görevleri hız ve hassasiyetle yerine getirebilen otomasyon gelişmelerini görmek heyecan verici."

Kaynak: MMH