banner684
x

İnsanlar memnun olmadığı şirkette neden çalışır?

Peki, bulunduğu koşulları değiştirmek için birşeyler yapan kaç kişi var iş dünyasında?
- Oldukça az... Az çünkü insanlar güvenemiyor!
Hem çalıştıkları kurumu her fırsatta eleştiriyor hem de aynı kurumda çalışmaya devam ediyorlar.

Neden?

İnsanlar çalıştıkları kurumun imkanlarından memnun olmadığı zaman, çözüm aramak yerine neden sürekli yakınıyorlar? Sorunlarını mevcut şirketinde çözemediği halde hem yakınıp hem de şirketini değiştirmemesinin nedeni ne olabilir?
- Bence neden “tamamen psikolojik!” 
Psikolojik nedenle neyi kasttettiğimi açıklayayım... Bazı canlılar baskıyı “güç olarak algılar” ve hiç istemediği halde ona sığınır. Güçten çekindiği için de durumunu değiştirmekten korkar ve bir süre sonra tüm yaşamı bundan ibaretmiş gibi algılar. Mevcut durumunu değiştirebilecek güce sahip olmasına rağmen bunu yapamıyor olması (psikolojiden) başka neyle izah edilebilir ki?

Hemen tepki göstermeden bir düşünün!

Bu satırları yazarken bazı şirketlerin çalışanlarının çaresizliğini kullanıyor olabileceğini asla gözardı etmiyorum. Hatta bazı iş kollarının buna oldukça müsait olduğunu da biliyorum.
Ancak işini çok iyi yaptığına inanan, yaptığı işin aynısını (hatta imkan verilirse daha iyisini) başka şirketlerde de yapabileceğine inananlara ne oluyor? İşte onu anlamıyorum!

Sadece paylaştıkça artar

Kurucusu olduğum Alternatif Yayın Grubu’nu 13 yıldır yönetiyorum. Bu süre zarfında paylaştıkça arttığını bizzat yaşayarak öğrendim. Yıllarca sayısını hatırlayamadığım kadar çok iş başvurusu değerlendirdim. İçlerinde başka şirketlerde çalışan ama memnun olmadığını (şirketini yerden yere vurarak) anlatanlar bile oldu. Bizim çalışma koşullarımızı paylaştığımda, “Gerçekten o paraları veriyor musunuz?” diye soranlar bile oluyor.
- Evet veriyoruz. Hatta isteyene yıllık maaşını hesabına peşin olarak yatırıp aylık bloke koyarak bile çalışabiliriz. Var mı sızlanmaktan daha fazlasını yapmak isteyen?

YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler