TMS Kalıp ve İskele’nin yeni rotası: Kuveyt

Yurt dışında önemli çalışmalara imza atan TMS Grup, mühendislik çözümlerini ve ürünlerini yepyeni bir oluşumla bu kez Kuveyt’te sergiliyor. 

TMS Kalıp ve İskele’nin yeni rotası: Kuveyt
EndüstrideAra - Haber Detay

Geçmişten günümüze Ortadoğu’da birçok referans projede yer aldıktan sonra ilk olarak TMS Katar firmasıyla körfez ülkelerinde lokal firmalar ile ortaklık kurmuş olan TMS Kalıp ve İskele, ikinci adımını TMS Kuveyt markasıyla gerçekleştirerek bölgede adından söz ettirmeye devam ediyor. Bölgeye oldukça hızlı bir giriş yapan TMS, birçok zorlu projenin üstesinden gelmeyi başardı.

YAPIMI HALEN DEVAM EDEN PROJELER;

Kuveyt’in en işlek caddeleri arasında yer alan Al Ghouse Caddesi’nin Kuveyt Bayındırlık Bakanlığı bünyesinde 5. Kavşak ile 6. Kavşak arasında bakım ve onarım çalışmaları yürütülmektedir. Bu proje kapsamındaki RA/263 köprüsünün yapımında ağır yük taşıyabilen TMS Kam’a iskele sistemi kullanılmıştır.  816 milyon USD değerinde Maternity Hospital projesi İtalyan müteahhit firması tarafından yapılmaktadır. Tamamlandığında 27 ameliyathane ve 780 hastayı ağırlayabilecek dev bir sağlık kompleksi olacaktır. Bu dev projede TMS Kam’a iskele sistemi ve Vinc’i 80 panel kalıplar tercih edilmiştir.
VINC’I 80 perde kalıpları, vinç ile kullanılan, çelik çerçeveli, plywood yüzeyli pano kalıp sistemleridir.

Özel şekillendirilmiş olan panolar, aynı zamanda burulmaya mukavim, yüksek dayanımlı çelik çerçevelidir. Enlemeler ise kutu profillerden oluşturulmuştur. Yüzeyler plywood kaplıdır. İstenildiği takdirde kullanım ömrü daha uzun olan plastik yüzeyli plywood UPM Elephant ile de kaplanabilir. Çelik çerçeve profili elemanın istenilen her çerçeve noktasında bir diğeri ile bağlantısını temin edecek şekilde tasarlanmıştır. Pano genişlikleri 30, 45, 60, 75, 90, 120, 240 cm ve yükseklikleri ise 330, 300, 270, 180, 150,120 cm olarak seçilmiştir.

Shuaiba Çimento Fabrikası, Kuveytli Müteahhit tarafından yapılıyor olup, projede TMS Kama iskele sistemi ve Simpex sistemi tercih edilmiştir. Düşeyde HT20 Ahşap Kirişler ve yatayda çelik kuşaklardan meydana gelen SIMPEX Perde Kalıpları, geniş yüzeyli ayarlanabilir perde kalıbı sistemleridir. Farklı yükseklik ve kesitlere kolay adapte edilebilir özelliği nedeniyle SIMPEX, vinç ile kullanılan sistemler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Simpex sistemin diğer bir avantajı ise, kalıbın önüne konan şablonlarla dairesel bir yapı elde edilebilmesidir. 

New Food Warehouse projesinde RA-M tek yüzeyli destek kalıp sistemleri tercih edilmiştir. Tek yüz perde dökümünde RA-M gönye payanda sistemi zeminden destek alarak gerekli dayanımı sağlamaktadır. RAM, SIMPEX ve VINC’I sistemlerimizle birlikte kullanılabiliniyor. RAM 300 ile 3.5 m, RAM 300 ve eklentileri ile 10 m yüksekliğe kadar tek yüzlü beton dökümü yapılabiliyor olmasıyla da avantaj sunuyor.
 

TMS Grup olarak önümüzdeki dönem hedefimiz, Ortadoğu coğrafyasında pazar payımızı daha yüksek seviyelere çıkarmaktır.
Global ölçekli sayılı rakiplerimiz ile ciddi bir rekabetin olduğu bu bölgede; alt yapı, köprü, metro ve yüksek katlı yapılar gibi birçok yeni referans projede, yüklenici firmaların çözüm ortağı olmaktan ve ülkemizi başarılı ile temsil etmekten dolayı gurur duymaktayız.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 12:22
YORUM EKLE

Daikin

Bestherm

Dergiler