RESTORASYONUN BİTMESİYLE EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Laodikya Antik Kenti'ndeki restorasyon çalışmalarına dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, çalışmaların tamamlanmasıyla Denizli'nin turizm potansiyeline katkı sağlayacağını söyledi.

RESTORASYONUN BİTMESİYLE EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK
Medya

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, restorasyon çalışmalarını yerinde ziyaret ederek bilgi aldığı Laodikya Antik Kenti'nin şehrin ekoomisi için önemine işaret etti. Bakanlığın en önemli ajandalarından birinin yerel kalkınmayı desteklemek olduğunu ifade eden Varank, bu manada kalkınma ajanslarıyla yerelin potansiyelini ortaya çıkaracak projelere destek verdiklerini, Laodikya'da da bundan önce bir kilisenin restorasyonuna destek verdiklerini söyledi. Bu kilisenin restorasyonundan sonra Laodikya'nın ziyaretçi sayısının 40 binden 200 bine çıktığını hatırlatan Varank, Büyükşehir Belediyesiyle antik kentteki diğer yapıların ortaya çıkarmak için projelere destek verdiklerini açıkladı.

"Denizli'mizi turizmin de en önemli şehirlerinden biri haline getireceğiz"

Laodikya'da da böyle bir projeye destek vermenin kendilerine mtluluk veriğini ifade eden Varank, antik kentin 2 bin 200 yıllık bir tarihine dikkat çekerek yaptıkları çalışmalarda Denizli'ye sanayi, tarım şehri olmanın yanında turizmin de en önemli şehirlerinden biri haline getireceklerini söyledi. Antik tiyatronun da kazı çalışmalarının sürdüğünü açıklayan Varank, bu antik tiyatro gün yüzüne çıkarıldığında hem burasının bir ziyaret mekanı olacağını hem de burası gerçek bir tiyatro olarak kullanıllacağını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 12:22
YORUM EKLE

İzomak

Fanuc - Ana Sayfa

Dergiler
Partnerler