banner1322
x

PANDEMİNİN ETKİSİYLE SAĞLIKLI EV KONSEPTİNE ODAKLANDI

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 58 bin kişiden görüş alarak hayata geçirdikleri Ormanköy projesinde pandemi ile doğan ihtiyaçları göz önünde tutarak sağlıklı ev konseptiyle planladıklarını söyledi.

PANDEMİNİN ETKİSİYLE SAĞLIKLI EV KONSEPTİNE ODAKLANDI
Endüstrideara

Çekmeköy'deki Ormanköy projesi hakkında bilgi veren DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, projeyi hayata geçirmeden önce 58 bin kişiden görüş aldıklarının altını çizdi. 1999 depreminin hemen ardından deprem kriterleriyle tanıştıklarını, o tarihten sonra yapılan konutların tamamının, zaman içinde güncellenen deprem yönetmeliklerine göre inşa edildiğini belirten Yılmaz, Koronavirüs (Kovid-19) süreciyle birlikte buna sağlıklı ev kriterlerinin de eklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Pandemi öncesinde çalışmasına başladıkları "sağlıklı ev" konseptini Çekmeköy'deki Ormanköy projelerinde hayat geçirdiklerini bunun için doktorlardan oluşan bir sağlık kurulu oluşturduklarını ve sağlıklı ev kriterlerini belirlediklerini dile getiren Yılmaz, birincisi elbette asansör olduğunu fakat yaşanılan konutun, asansöre ihtiyaç duymadan çıkılabilecek yükseklikte olmak zorunda olduğunu vurguladı. Bu yüzden, Ormanköy projemizdeki bina yüksekliğini zemin+5 kat olarak sınırladıklarını açıklayan Yılmaz, ikinci kriterin balkon, teras ve bahçe sağlıklı evler bahçe yoksa teras, teras da veremiyorsanız kesinlikle geniş balkona sahip olması gerektiğinin altını çizdi. 200 bin metrekarelik Ormanköy projelerinin yüzde 90’ını yeşil alanlar için ayırdıklarını dile getiren Yılmaz, bir diğer konunun ise şifa kaynağı olan orman olduğunu ifade etti. 

SAĞLIK İÇİN HAVALANDIRMA SİSTEMİNE DİKKAT

Yapılan çalışmaların orman havasının yaşlanmayı geciktirdiğini dile getiren Yılmaz, buralarda yapılan spor aktivitelerinin kronik hastalıklara da iyi geldiğini aktarıyor. Havalandırma sistemine de dikkat çeken Yılmaz, pandemi ve sokağa çıkma yasaklarının olduğu süreçte herkesin evlerinde kaldığını hatırlatarak havalandırma sistemlerinin kalitesinin öncelik olduğunu belirterek bu açıdan bakıldığında sağlıklı ev denildiğinde her dairenin havalandırma sisteminin korona sürecindeki sağlık kriterlerine uygun olarak tasarlanması ve kesinlikle birbirinden bağımsız olması gerektiğinin altını çizdi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 08:14
YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını