1 MİLYON METREKARELİK TEKNOLOJİK SERA YATIRIMI 1 MİLYON METREKARELİK TEKNOLOJİK SERA YATIRIMI

Hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi veren İltekno Satış Koordinatörü Yağmur Kaya, enerji üretiminin önemini şu sözlerle anlattı: “Günümüzde enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün büyük oranda artış göstermektedir. Ülkelerin teknolojik gelişimini ve sosyoekonomik kalkınmalarını gösteren parametrelerden en önemlisi enerji tüketim seviyesidir. Hayatımızın her alanında enerjiye büyük ihtiyaç duyuyoruz. İltekno olarak 33 yıldır enerji sektöründeki tecrübemizle Kojenerasyon, Trijenerasyon santralleri ve Güneş Enerjisi Santralleri kurulumu yaparak fabrikalara, enerji üretim santrallerine sağladığımız mühendislik hizmetlerini, Enerjisi Üreten Fabrikalar Zirvesinde de tüm sektör paydaşlarımızla ve müşterilerimizle paylaşmak istiyoruz. Şu an 2000 MW’ı aşan gücümüzle 24 ülkede anahtar teslim enerji santralleri kurulumları gerçekleştiriyoruz. Biyogaz’dan, Atık sudan, Çöp gazından distribütörü olduğumuz MWM gaz motoru ile elektrik ve termal enerji üreterek çevreye ve doğaya katkı sağlıyoruz.

“HİBRİT OTOMASYON SİSTEMİYLE VERİMLİ ÜRETİM YAPIYORUZ” 

Kaya, hayata geçirdikleri projeleri şu sözlerle anlattı: “Kendi bünyemizdeki otomasyon birimimizle hibrit projeler gerçekleştirerek kojenerasyon ve (GES) Solar projelerimizle sektörde fark yaratıyoruz. Bu bağlamda birçok projeyi başarıyla tamamladık. Hem kojenerasyon santrali kurarak hem de çatıya güneş enerjisi santrali kurarak enerji üretimini en optimum ve verimli şekilde müşterilerimize sağlıyoruz. Kurduğumuz hibrit otomasyon sistemiyle kojenerasyondan elektrik üreten sistem ve gündüz güneş ışığından elektrik üreten panellerle kurduğumuz sistemi senkronize olarak çalıştırıyoruz. Böylece gündüz güneş ışığının yüksek üretim sağladığı saatlerde, kojenerasyon sisteminde otomatik olarak güç düşürerek sistemin daha verimli çalışmasını sağlıyoruz. Akşam güneşin azaldığı saatlerde ise kojenerasyon motoru yük artışına geçerek devreye giriyor ve elektrik üretimini artırarak sistemin kesintisiz enerji ihtiyacını sağlamaya devam ediyor. Bu hibrit sistemin örneklerini hem Türkiye’de hem de yurt dışında birçok zorlu sahada gerçekleştirdik.” 

“ELEKTRİK VE ISI ÜRETEREK ÇEVRE DOSTU PROJELER GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Enerji üretmenin birçok farklı yolu bulunuyor, katı atıklardan enerji eldesi, çevreci ve sürdürülebilir sistemlere en güzel örneklerdendir. Her gün çeşitli katı atıklar, teknoloji ve şehirleşmeyle birlikte giderek artmakta ve çevresel açıdan günümüzün en büyük sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çöp sahası, biyogaz, atık su kojenerasyon projelerimizle, atıkların ayrıştırılmasıyla ortaya çıkan metan gazının yakılıp enerji üretimi için kullanılmasını sağlıyoruz. Bu sayede metan emisyonlarını azaltıyor, iklim değişikliğini hafifletiyor ve elektrik ve ısı üreterek çevre dostu projeler gerçekleştiriyoruz.

“PROJELERİMİZİ ZİYARETÇİLERLE PAYLAŞACAĞIZ”

İltekno olarak başarıyla devreye aldığımız pek çok yenilikçi Kojenerasyon-Trijenerasyon uygulamalarını, oteller, hastaneler, havalimanları, üniversiteler, katı atık depo sahaları, biyogaz tesisleri, endüstriyel tesisler gibi çeşitli alanlarda gerçekleştirdiğimiz tüm projelerimizi Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesinde ziyaretçilerimiz ile paylaşmak için büyük heyecan duyuyoruz.