Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ'ın, firmalarının Gebze’deki Akıllı Lojistik Merkezini ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a ziyareti için hazırladıkları teşekkür plaketini otonom teslimat robotu ile takdim etmesi dikkat çekti.

OPERATÖR TARAFINDAN TAKİP EDİLİYOR

Yerli girişim Delivers.ai ile iş birliğine giden Hepsiburada, İTÜ Teknokent’te otonom teslimat robotları üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Üzerlerindeki sensörler, kameralar ve radar sayesinde çevreye uyum sağlayan robotlar, saatte 7 kilometre hızla hareket ediyor. 15 kg'ye kadar paket taşıyabilen dört tekerlekli robotlar, teslimat sırasında bir operatör tarafından izleniyor.

E-TİCARETTE PANDEMİ ETKİSİ

Türkiye’de e-ticaret pazar büyüklüğü 2015 yılında 13 milyar dolarken 2020’de pandeminin de etkisiyle 88 milyar dolara çıktı.

MAKİNELERLE ENTEGRE ROBOTLU SİSTEM YATIRIMI YAPIYOR MAKİNELERLE ENTEGRE ROBOTLU SİSTEM YATIRIMI YAPIYOR

Pazar büyüklüğünün 2025 yılında 397 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. E-ticaretin toplam  ticaretten aldığı pay, 2015 yılında yüzde 3 iken, 2020 yılında söz konusu pay  yüzde 10’a yükseldi. Gene 2025’te bu oranın yüzde 22 olacağı öngörülüyor.

17 MİLYAR TL’LİK TİCARET HACMİNE ULAŞTI

Dünyanın en büyük teknoloji borsası olan Nasdaq’da 1 Temmuz 2021 tarihinde halka arz edilen firma, 2020 yılında 17 milyar TL’lik ticaret hacmine ulaştı.

Türkiye'nin önde gelen e-Ticaret platformu, 9 milyon müşteri ile 45 bin satıcıyı buluşturuyor ve toplam 32 kategoride 44 milyonun üzerinde ürün satıyor. (AA)