KATAR EKONOMİ FORUMU’NDA ‘YENİLENEBİLİR ENERJİ’ KATAR EKONOMİ FORUMU’NDA ‘YENİLENEBİLİR ENERJİ’

Kazakistan, Azerbaycan ve Özbekistan elde bulunan yenilebilir enerji potansiyeliyle elektriğin Avrupa’ya satış sürecini kolaylaştırabilmek için Hazar Denizi’ne enerji kablosu döşeyecekler. Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan enerji alanında yeni iş birliğine imza attı. Bu kararın hayata geçmesi sonrası Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın enerji sistemleri birbirine bağlanacak.

Anlaşma kapsamında enerji sistemlerini birbirine bağlamak için Hazar Denizi’nin dibine yüksek gerilimli bir kablo döşeme olasılıklarının incelenmesi ve destek programlarının hazırlanması öngörülüyor. Yeni anlaşma çerçevesinde uluslararası iletim koridorlarının geliştirilmesi ve yeşil enerjinin Avrupa Birliği ülkelerine satışı için önerilen bir iş modeli geliştirilecek. Ayrıca “yeşil” enerji üretiminde iş birliği yapmalarına ve enerji sistemlerinin entegrasyonunu sağlamalarına olanak tanıyacak. Aynı zamanda, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması için Azerbaycan üzerinden Avrupa’ya ihracat organize edecekler.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE AVRUPA’YA İHRACAT

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayil Cabbarov sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Anlaşmanın uygulanması, özellikle yeşil enerjinin Azerbaycan toprakları üzerinden üretimi ve Avrupa'ya ihracatı, enerji sistemlerinin entegrasyonu ve yenilenebilir kaynakların etkin kullanımına odaklanan ortak hedeflerimizi harekete geçirecektir” dedi.

https://www.enerjigunlugu.net/azerbaycan-kazakistan-ve-ozbekistan-elektrik-sistemlerini-birlestiriyor-58636h.htm