Sıvıların veya gazların ısı transferini sağlayan, sıcaklığı değişen maddeler arasında da enerji verimliliğini koruyan eşanjörlerin endüstri uygulamalarındaki önemli rolünü Ekin Endüstriyel Basın ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Hayriye Sevil şöyle anlattı:

İŞLETME MALİYETLERİNİ DÜŞÜREN, VERİMLİLİK SAĞLAYAN ÜRÜNLER, EŞANJÖRLER!

Hayriye Sevil; “Eşanjörler sıvıların veya gazların ısı transferini sağlayan cihazlardır. Sıcaklığı değişen maddeler arasında da enerji verimliliğini korur. Bu verimlilik işletmelerin maliyetini de en aza indirger. Bu ürünler sıcaklık ve basınç kontrolünü sağlayarak, proseslerin daha hassas ve etkili bir şekilde yönetimini gerçekleştirir. Paslanmaz çelik gibi dayanıklı malzemelerden üretilen eşanjörler, uzun süre kullanım olanağı sunar. Bir dizi endüstriyel proseste eşanjörü görebiliriz. Mikroorganizmalardan kurtulmak, doğru ısı transferini sağlamak, ortam ısıtmak, gemi inşa sektöründe motor soğutmak gibi birçok proseste kullanılan hayatımıza entegre edilen ürünlerdir.” dedi.

PROSESE GÖRE EŞANJÖR TÜRLERİ

Yaygın olarak kullanılan eşanjörlerin başında contalı, lehimli ve borulu eşanjör türlerinin geldiğini söyleyen Sevil, “Contalı eşanjörler sökülebilir yapıları sayesinde temizliğe elverişli, kompakt tasarımları ve verimlilikleri ile çok geniş kullanım alanına sahiptir. Isıtma-soğutma sistemleri, gıda ve içecek endüstrisi, kimya sektörü, enerji sektörü, denizcilik ve HVAC sistemleri… gibi. Borulu eşanjörler, dayanıklı ve özel yapıları ile tercih sebebidir. Metal endüstrileri, kimya, enerji, denizcilik gibi ağır sanayilerde kullanılır. Bir de özel imal edilebilen prosese, talebe göre dizayn edilen ürünlerdir. Lehimli eşanjörler yine plakalardan oluşturulur ancak daha spesifik projelerde kullanılır. Lehimli eşanjörlerde sızdırmazlık bakır lehimler ile sağlanır. Bu özellikleri ve yüksek basınçlara karşı dayanıklılıkları nedeniyle, gaz kullanımları gibi özel proseslerde tercih edilebilir.” şeklinde konuştu.

YENİ TREND SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRÜNLER

Eşanjör teknolojisinde yeni trend ürünlerin, sürdürülebilir enerji anlamında verimlilik sunan ürünler olduğundan bahseden Sevil, “Belli rakamlarla da sektörel çalıştaylarda bizi bekleyen zorlu süreçlerden, iklim krizinden söz ediliyor. Ancak defaatle her yerde üstüne basa basa belirttiğim sürdürülebilir, çevre dostu ürünümüz MITCO2 eşanjörlerin, soğutucu akışkanı CO2’dir. Artık yeni dünya buna dönüyor. “Yeşil Mutabakat” doğrultusunda hareket etmek, çevreye zarar vermeyen, karbon ayak izini azaltan ürünler oldukça önem kazanıyor. Ekolojik durum içinde bu tarz gelişimleri yakından takip etmeli ve ona göre üretimlerimizi geliştirmeliyiz” dedi.

AR-GE’DE HER DAİM GELİŞEN EKİN

Alanında ilk yerli üretici firma olan Ekin Endüstriyel, AR-GE departmanında da kendi yazılım programlarını her daim geliştiriyor. Buna istinaden Ekin’i tercih edilme sebepleri konusunda Sevil şunları söyledi:

Enerji Verimli Elektrik Motor Teknolojileri Enerji Verimli Elektrik Motor Teknolojileri

“Doğru ürün, doğru konumlandırma ısıtma-soğutma sektöründe oldukça önemli. Kendi seçim programımızla, iş ortaklarımıza doğru yönlendirmeyi yapabiliyoruz. Uzman mühendis kadromuzla hata payını neredeyse sıfıra indiriyoruz. Bakım-onarım, doğru proses, doğru seçim, doğru kişi, entegrasyonun en önemli başlıkları. Biz, bünyemizde bir projede gerekli olabilecek birçok ekipmanı bulunduruyoruz. Baştan sona tüm projeyi kurabilecek mühendis kadrosu ve üretim gücüne sahibiz. Satış ve satış sonrası destek ile de her zaman partnerlerimizin yanındayız.”

“Eşanjör seçimi işletmenin spesifik ihtiyaçlarına göre belirleniyor. Isı transfer verimliliği, akışkanın türü ve sıcaklığı, basınç kaybı, kurulacak alan ve kurulum gereksinimleri, maliyet analizi, otomasyon yetenekleri ve bakım gibi birçok değere dikkat edilmelidir. Eşanjör, yatırım maliyeti ve uzun vadeli getiri açısından değerlendirilmelidir. Transferi sağlanacak akışkanın türü ve sıcaklığı önemli etkendir. Farklı akışkanlar ve sıcaklıklar için de özel tasarım eşanjörler mevcuttur. Kısıtlı alanda kullanım sağlanacaksa kompakt tasarımlar önerilebilir. Bakım onarım konusunda da contalı plakalı eşanjörler temizlik ve bakım anlamında daha erişilebilirdir” diyerek sözlerini tamamlıyor.

HIZLI MÜDAHALE, KALİTELİ HİZMET VE ŞEFFAF İLETİŞİM

Sevil, “ERP yazılım programımız üzerinden süreç inovasyonumuzu hem şirket içi hem de müşteri odaklı sürekli geliştiriyoruz. Bir alıcı eşanjörü rahatlıkla ne amaçla, nerede kullanacağını belirterek teknik detayları da verdiğinde, program doğru alternatifleri karşısına çıkarıyor ve alıcı dilediğini seçebiliyor” şeklinde konuştu.

Ekin Endüstriyel, her şeyden önce müşteri memnuniyetini ön planda tutan, hızlı müdahale eden, kaliteli hizmet veren ve şeffaf iletişime önem veren bir firma olarak anılıyor. Basın ve Hakla İlişkiler Yöneticisi Hayriye Sevil, “İşinde uzman ve oldukça deneyimli bir teknik ekibimiz mevcut. Ekipmanların etkili bir şekilde bakım ve servisini sağlıyoruz. Yerinde ve uzaktan destek sağlama kapasitesine sahibiz. Acil durumlarda da oldukça hızlı bir şekilde müdahale sağlıyoruz. Yedek parçalar konusunda orijinal ve kaliteli malzeme kullanıyoruz. Bu da cihazların uzun ömürlü olmasını ve performanslarını korumasını sağlıyor” dedi.