SAKARYA OTOMOTİVE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRECEK

Sakarya'da otomotivin geleceğine yönelik önemli bir proje hayata geçirilecek.

SAKARYA OTOMOTİVE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRECEK
Enerji Zirvesi

Sakarya'da otomotiv sektörüne kaliteli eleman ve usta yetiştirilmesi amacı ile öğrencilere yönelik "Otookul" projesi hayata geçirilecek.

"ÖĞRENCİLER SEKTÖRÜN KALBİNDE SANAYİDE ÖĞRENECEK"

Bilim Adamları ve Mucitler Derneği (BİMUD) Otomotiv Kurulu Başkanı İhsan Boya, endüstride kaliteli usta bulmanın zorlaştığına dikkat çekti.

Nitelikli ustanın, kaliteli eleman yetiştireceğini vurgulayan Boya, "Şu an bulunduğumuz durumda elemanları meslek okulları yetiştiriyor fakat uygulamalı eğitim yetersiz kalıyor. Hayata geçireceğimiz 'Otookul' projesinde öğrenciler bizzat işinin eri ustalardan uygulamalı eğitim alarak, işi sektörün kalbinde sanayide öğrenecek." ifadelerini kullandı.

"DAHA FAZLA YATIRIM YAPILMALI VE DESTEK VERİLMELİ"

Sakarya'daki sanayi kuruluşlarının Türkiye'nin hiçbir yerinde olmadığını kaydeden Boya, kentin "sanayi şehri Sakarya" olarak anılmasını, bu sektöre daha çok yatırım yapılmasını ve destek verilmesini istediklerini dile getirdi. Boya, sektöre, ustaya yatırım yapılması durumunda Sakarya'daki sanayi piyasasının hızla gelişebileceğine vurgu yaparak, "Var olanın üzerine koymak, daima daha hızlı ve etkili sonuçlar doğurur. Yatırım ustaya, sanayiye yapılmalı, her şey sanayi şehri Sakarya için." şeklinde konuştu.

Çevre şehirlerden araç tamiri ve bakımı için Sakarya'ya gelenlerin olduğunu belirten Boya, "Diğer şehirlerdeki vatandaşı Sakarya'ya çekerek burda hizmet sunmak turizmdir, sanayi turizmidir. Bunu ilerletmeliyiz. Sanayi denildiğinde 'Bu işin merkezi, Sakarya'dır' dedirtmemiz lazım. Yeri geldiğinde uzaktan hizmet verebileceğimiz, aracı Sakarya'ya getirip tamir edip, geri göndereceğimiz bir sistem kuracağız." dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2021, 08:34
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını