banner1322
x

KOSGEB, KOBİ'LERİN "FİNANSAL RÖNTGENİNİ" ÇEKTİ

KOSGEB'in veri tabanına kayıtlı KOBİ'lerin 2016-2020 dönemindeki verileri ışığında sektördeki konumlarını belirten İşletme Değerlendirme Raporu'nda finansal analizler ve söz konusu kuruluşların gelişimlerine ilişkin bilgiler de yer alıyor.

KOSGEB, KOBİ'LERİN "FİNANSAL RÖNTGENİNİ" ÇEKTİ
Robot Zirvesi

Kamu tarafından işletme bazlı olarak yapılan en detaylı çalışma özelliğini taşıyan raporda, işletmelerin künye bilgilerinin yanı sıra sektördeki sıralamalarından Ar-Ge ve verimlilik performanslarına, markalaşma başarısından ihracata kadar bölümlere yer veriliyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), veri tabanında kayıtlı KOBİ'lerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başladığı 2020 senesi dahil, son 5 yıllık verileri ışığında sektördeki konumunu, finansal analizlerini ve işletmenin gelişimini de içeren "finansal röntgen" niteliğindeki İşletme Değerlendirme Raporu'nu yayımladı.

Basın mensuplarının KOSGEB'den edindiği bilgiye göre, İşletme Değerlendirme Raporu'nun yeni versiyonu sayesinde KOBİ'ler, 2016-2020 döneminde sektörlerinde Türkiye genelinde ve bölgesinde kendisini konumlandırma olanağı bulabilecek.

İşletme Değerlendirme Raporu, Sanayi ve Teknoloji ile Ticaret bakanlıkları, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türk Patent ve Marka Kurumunun, işletmelere ilişkin idari kayıtları esas alınarak yapıldı.

Kamu tarafından işletme bazlı olarak yapılan en detaylı çalışma özelliğini taşıyan rapor, KOBİ'lere bilgiye dayalı karar alma imkanı sağlıyor. KOSGEB'in 2019 yılında ilk versiyonunu yayınladığı rapor, "İşletme Künye Bilgileri", "Genel Sıralama", "İnsan Kaynakları", "Ar-Ge, Yenilik, Markalaşma", "Verimlilik", "İhracat" ve "Finansman" olmak üzere 7 bölümden oluşuyor.

Son raporun, Kovid-19 salgınının Türkiye'de başladığı sene olan 2020 performanslarını da içermesi açından ayrı bir önemi bulunuyor. İşletmeler, Kovid-19 salgını sürecinin sektördeki genel görünüm içinde performanslarını nasıl etkilediğini de analiz etme fırsatı bulacak.

İşletmeye özel yazılım üzerinden hazırlanan rapora ilişkin sistem tarafından kare kod ve doğrulama kodu oluşturuluyor.

Raporun içeriğinde, işletmelerin ölçeği, çalışan sayısı ve mali kriterlerine göre sıralaması, insan kaynağı yapısı, Ar-Ge, yenilik, markalaşma ve verimlilik konularındaki durumu, ihracat yapan veya yapmayan işletmeler için hedef pazarlar ve pazar payı ile birlikte birçok başlıkta detaylı finansal analizler yer alıyor. Bu yönüyle rapor, işletmelerin finansal röntgeni olarak görülüyor.

İşletmeler, gerek ulusal gerekse uluslararası iş ilişkilerinde kullanabilecekleri, finansal kuruluşlara sunabilecekleri bu rapor sayesinde, muhataplarına mevcut durumları hakkında bilgiyi, geçmiş 5 yıllık verileriyle birlikte aktarabiliyor.

Türkçe ve İngilizce hazırlanan rapora KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletmeler, e-Devlet üzerinden ücretsiz ulaşabiliyor. Raporu alabilmek için işletmenin KOSGEB nezdinde işlem yapmaya yetkili kişisi tarafından e-Devlet üzerinden başvuruda bulunması gerekiyor. KOBİ’lerin yanı sıra talep etmeleri durumunda büyük ölçekli işletmeler de bu raporu alabiliyor. (AA)

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 08:20
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını