banner1322
x

İHRACATÇI FİRMALARDA "YEŞİL MUTABAKAT" İÇİN SEFERBERLİK

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracat gerçekleştiren Türk firmaları, iklim değişikliğiyle mücadele başta olmak üzere çevreci hassasiyetlerle oluşturulan "Yeşil Mutabakat" kapsamında getirilen kuralların işlerini sekteye uğratmaması için uyum seferberliğine yoğunlaştı.

İHRACATÇI FİRMALARDA "YEŞİL MUTABAKAT" İÇİN SEFERBERLİK
Endüstri 40 Zirvesi

Edinilen bilgiye göre, Yeşil Mutabakat kapsamında AB ülkelerindeki ithalatçılar, satın alacakları ürünlere ilişkin karbon emisyon verilerini de üreticilerden talep edecek.

Bu durumda, Türkiye ve AB'ye ihracat yapan diğer ülkelerdeki firmalar satışa konu ürünlerinin karbon emisyonlarını belirlenen kriterlere göre hesaplayacak.

Karbon emisyon hesaplamalarını gerçekleştirmek firmaların kendi sorumluluğunda olacak. Firmalar, akredite olmuş platformlardan ve sürdürülebilirlik çevre danışmanlığı hizmeti alarak bu gereklilikleri yerine getirebilecek.

SEKTÖRLERDE UYUM GAYRETİ

Semtrio Sürdürülebilir Çevre Yönetimi Danışmanlığı Genel Müdürü olan Bekir Çetin, basın mensuplarına, ihracatçı firmaların Yeşil Mutabakat'a ilişkin düzenlemelerin ticaretlerine finansal olarak nasıl yansıyacağını ve neler yapmaları gerektiğini araştırmaya başladığını belirtti.

İş stratejisini Yeşil Mutabakat'a uygun hale getirmek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek isteyen firmalardan yoğun talep aldıklarını söyleyen Çetin, şöyle devam etti:

"Firmaların birinci önceliği Yeşil Mutabakat'ın finansal etkilerini öngörebilmek için kurumsal karbon ayak izlerini hesaplamak oluyor. Karbon ayak izi hesaplaması için sadece bize başvuran firma sayısı bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 200'den fazla artış gösterdi. Yeşil Mutabakat genelgesinin açıklanmasıyla sektörlerin ilgisinin daha da artmasını bekliyoruz."

Çetin, firmaların karbon azaltımı hedeflerini gerçekleştirebilmek amacıyla kendi içlerinde enerji verimlilik çalışmaları yaparak süreç iyileştirmelerine gittiğini ve tamamen yenilenebilir enerjiye geçerek mutabakat kapsamında emisyonlarını da azaltabildiğini söyledi. (AA)
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını