Ford Otosan, Eskişehir'i kamyon üretim merkezine dönüştürdü

Yerli motor ve kamyon üretmek gayesiyle 1979 senesinde temeli atılan ve ilk üretimini 1982 yılında gerçekleştiren Ford Otosan Eskişehir Fabrikası, aradan geçen 37 senede  220 bini aşkın kamyon ve çekici ile 895 bini aşkın motor üretimi gerçekleştirdi.

Ford Otosan, Eskişehir'i kamyon üretim merkezine dönüştürdü
EndüstrideAra - Haber Detay

ESKİŞEHİR (AA) - DENİZ AÇIK - Yerli motor ve kamyon üretmek gayesiyle 1979 senesinde temeli atılan ve ilk üretimini 1982 yılında gerçekleştiren Ford Otosan Eskişehir Fabrikası, aradan geçen 37 senede  220 bini aşkın kamyon ve çekici ile 895 bini aşkın motor üretimi gerçekleştirdi.

Ford'un küresel çapta kamyon üretim merkezinden olan İnönü ilçesindeki Eskişehir Fabrikası'nın resmi açılışı 1986 senesinde gerçekleştirildi.

Halen bin 500 kişiyi aşan çalışana sahip, araç, dizel motor ve güç aktarma üretim çeşitliliğini tek çatı altında bir araya getiren Ford Otosan Eskişehir Fabrikası, 88 bin metrekare kapalı ve 1,1 milyon metrekare açık alanda faaliyet gösteriyor.

Ford Trucks kamyon, motor ve motor sistemleri imal edilen fabrika, kamyon üretim kapasitesini 2014 senesinde yapılan yatırımlarla senede 15 bin adede çıkartıldı.

Ford Trucks kamyonlar ve Transit için 80 bin motor ve Transit için 140 bin arka aks üretim kapasitesine sahip Eskişehir Fabrikası, 37 yılda 220 binden fazla kamyon ve çekici ile 895 bini aşkın motor üretti.

Fabrikada, 100 milyon doları aşan yatırımla hayata geçirilen, Euro 6 emisyon standartlarına uygun ve fikri mülkiyet hakları tamamen Ford Otosan'a ait Ecotorq motorları da üretiliyor. Ford Otosan Eskişehir Fabrikası'nda Ar-Ge Merkezi, Motor Test Merkezi, Test Pisti ve Prototip Atölyesi ile üç şanzıman test odası da yer alıyor.

Ayrıca 2018 yılında 49,5 milyon avroluk yatırımla Türkiye'nin ilk yerli ağır ticari şanzımanının yapımı için çalışmalara başlayan fabrika, 2021 senesinden itibaren Eskişehir'de üreteceği kamyonlarda bu şanzımanı kullanmayı hedefliyor.

Eskişehir'de üretilen Ford Trucks çekici ve kamyonlar, Rusya, İspanya, Portekiz, Polonya, Litvanya, Sırbistan, Slovenya, Gürcistan, Mısır'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 40 ülkeye ihraç ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 14:04
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler