Intersolar Avrupa Güneş Enerjisi Konferans ve Fuarı'nda sergilenen farklı büyüklük, esneklik, renk, verimlilik ve dayanıklılığa sahip fotovoltaik güneş panelleri, sektör temsilcileri, santral sahipleri ve güneş enerjisini günlük hayatta daha fonksiyonel kullanmak isteyen müşterilerden ilgi görüyor. Kovid-19 salgınının ardından yapılan ekonomik toparlanma planları ve Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan kaynaklanan yüksek enerji fiyatları sebebiyle birçok ülke enerji ihtiyacını karşılamada güneş enerjisini daha etkin kullanmak için politikalar geliştirmeye devam ediyor. Bireysel olarak güneş enerjisinden elektrik üretimi ve bunun şebekeye aktarılmasına yönelik kamusal düzenlemeler sayesinde tüm dünyada güneş enerjisine yoğun yönelim hızını koruyor. Güneşten dünyaya gelen fotonların güneş panelleri sayesinde toplanması ile fotonların taşıdığı enerjinin elektrik ve ısı enerjisine çevrilmesine dayanan bu fotovoltaik (PV) güneş enerjisi sistemlerimde panellere büyük iş düşüyor.

“FARKLI İHTİYAÇLARA YÖNELİK PANEL ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIYOR” 

Ankara merkezli panel üreticisi Elin Enerji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Arda Yalı: “İklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelede yenilenebilir enerjinin öneminin her geçen gün artıyor. Dünyada artık panel üretimi yanında farklı ihtiyaçlara göre panel çeşitliliğinin arttığını bu fuar sayesinde gözlemliyoruz. Artık sadece çatı üstü ya da saha tipi güneş panelinden ziyade daha fonksiyonel, taşınabilir, esnek paneller de görüyoruz. Dahası günlük hayatımızda binaya entegre paneller devreye giriyor. Teknoloji geliştiren farklı ülkelerin katkısıyla bu ekipmanlar daha da gelişiyor. Türkiye'de binaya entegre panel ve daha esnek panel de üretmek üzere AR-GE yatırımlarımıza hız verdik."

“ARTIK HİBRİT VE ENTEGRE SANTRALLER TERCİH EDİLİYOR“

OzEnergy Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç: “Artık tek bir arazide tek bir santral yapmanın yerini enerji ihtiyacına uygun hibrit ve entegre santraller aldı. Özellikle atık yönetiminin uygulandığı tesislerde binaların cephelerinin güneş panelleri ile donatılarak değerlendirilmesiyle daha temiz atık yönetimi sağlanıyor. Bu şekilde sınırlı alanlar daha etkin bir şekilde kullanılıp enerji üretim santrali haline getirilebiliyor. Bu tarz işlerin projelendirilmesi için ciddi mühendislik katkısı gerekiyor, ülkemizde bu alanda kendini geliştirmiş mühendis oldukça fazla. Daha fazla projenin olması, onların da önünü açacak."  

VAT ENERJİ’DEN AZERBAYCAN ENERJİ BAKANLIĞI İLE YENİ PROJE VAT ENERJİ’DEN AZERBAYCAN ENERJİ BAKANLIĞI İLE YENİ PROJE

“MİMARİ ÇEŞİTLİLİĞE İMKAN VERİYORUZ”

Sanko Solar Danışmanı Holger Kugel: “Sanko Solar olarak renkli panel tasarımı ve üretimi gerçekleştiriyoruz. Bina, çatı, cam bina, balkon, bahçe alanları gibi dış cepheler için istenen tüm alanlarda birden çok renk seçeneğiyle güneş paneli üretilebiliyor. Bu şekilde enerji üretimi gerçekleşirken, mimari çeşitliliğe imkan veriyoruz.”