LOJİSTİKTE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN ANAHTARI TEKNOLOJİ YATIRIMI LOJİSTİKTE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN ANAHTARI TEKNOLOJİ YATIRIMI

1905 yılında temelleri atılan ve dünyanın en güçlü tedarik zinciri platformu olma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren C.H. Robinson, Türkiye’deki 10’uncu yılını başarılarla kutluyor. 2013 yılından bu yana Türkiye’de kendi ofisi ile faaliyetlerini sürdüren şirket, uluslararası karayolu ve intermodal taşımacılık ile tedarik zincirine kapsayıcı çözümler sunmayı sürdürüyor. 

10 YILDIR ARALIKSIZ BÜYÜME

Türkiye’de faaliyetlerine başladığı günden bu yana her yıl çift haneli büyüme rakamlarına imza atan C.H. Robinson'ın 2024 hedefi Türkiye'de pazar payını genişletmek, taşıyıcı ağını büyütmek ve yerel ekibini büyütmek. Önemli ölçüde büyüme kaydederek Türkiye'de faaliyet gösteren en büyük lojistik platformlardan biri konumuna gelen C.H. Robinson, 10 yıldır olduğu gibi 2023’ün son çeyreğinde çift haneli büyüme rakamlarına ulaşacağını öngörüyor. 

CHRİS MİLLS: “LOJİSTİK HİZMETLERİNDE EMİSYON YOĞUNLUĞUNU YÜZDE 47 AZALTTIK

Son yıllarda sürdürülebilirliğin ve yeşil lojistik uygulamalarının, lojistik endüstrisi üzerinde derinlemesine ve olumlu etkiler yarattığına dikkat çeken C.H. Robinson Avrupa Ulaştırma Başkan Yardımcısı Chris Mills, veri analitiği gibi gelişmiş teknolojileri kullanarak yakıt tüketimini ve emisyon oranlarını azaltma gibi stratejileri giderek daha fazla benimsediklerini, bu stratejilerin yalnızca çevrecilik hedefleriyle uyumlu olmakla kalmadığını aynı zamanda müşterilerinin işletme maliyetlerini önemli ölçüde düşürerek rekabetçiliği ve karlılığı artırdığını söyledi. C.H. Robinson olarak, 2020 yılında kendilerine 2025 yılına kadar emisyon yoğunluğunu yüzde 40 azaltma hedefi koyduklarını söyleyen Mills, kısa sürede bu hedefin çok ilerisine geçerek 2022 yılı sonu itibarıyla Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyon yoğunluğunu yüzde 47 oranında azaltmayı başardıklarını söyledi. "Anlamlı bir değişim yaratan sürdürülebilirlik programlarının öncüsü olmayı kendimize misyon edindik." diyen Mills, "Bu çerçevede 2024 yılında Avrupa karayolu taşımacılığında devrim yapmayı amaçlayan bir sürdürülebilirlik programı başlatacağız” dedi.

GÖKALP ERTUĞRUL: “AVRUPA VE TÜRKİYE’DE LİDER KONUMDAYIZ”

Türkiye’nin lojistik sektöründe büyük ölçekli gelişmeler kaydettiğini söyleyen C.H. Robinson Türkiye Genel Müdürü Gökalp Ertuğrul ise “Küresel ticaretin önemli bir oyuncusu olan Türkiye, Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasında kritik bir bağlantı görevi görüyor. Ülkenin stratejik konumu, geniş taşıma altyapısı ve sürekli olarak gelişen lojistik yetenekleri, sektördeki önemini artırıyor. Türkiye; taşımacılık, depolama, nakliye acenteliği ve gümrük işlemleri dahil olmak üzere çeşitli lojistik hizmetlerinde çok önemli bir konuma sahip. C.H. Robinson olarak, konumu ve fabrika tesisleri ile Avrupa tedarik zincirinde önemli bir rol oynayan Türkiye’deki odağımızı korumayı sürdüreceğiz” dedi.