ARTA, Amerikan Kültür Koleji öğrencilerine pillerin ne işe yaradağı ve nasıl geri dönüştürüldüğünü anlatan bir eğitim verdi.

İklimlendirme Sektörünün Sürdürülebilir Dönüşüm Yol Haritası Açıklandı İklimlendirme Sektörünün Sürdürülebilir Dönüşüm Yol Haritası Açıklandı

VARTA Pilleri Türkiye özellikle atık pillerin toplanması ve geri dönüştürülmesi konusunda birçok kampanya düzenliyor ayrıca iş birliğine imza atıyor. Atık pillerin geri dönüştürülmesine yönelik bilincin çocuk yaşta aşılanması gerekliliğine inanan VARTA, Amerikan Kültür Koleji’nde öğrencilere piller hakkında bilmeleri gereken her şeyi anlatan bir sunum yaptı. Sunumu gerçekleştiren VARTA Pilleri Türkiye Pazarlama Müdürü Bengü Toker, pil nedir, nasıl kullanılır, çeşitleri nelerdir, işe yaradıkları alanlar, bir pil nasıl muhafaza edilmeli, piller bittiğinde nasıl ve nerelerde toplanmalı, atık piller nasıl geri dönüştürülür gibi birçok konuyu içeren sunumla öğrencilere pilleri anlattı.

ATIK PİLLERİN NEREDEYSE TAMAMI GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİYOR

Piller, çok değişik türde cihazlarda kullanılmaktadır ve günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Bengü Toker’in hazırladığı sunumu öğrenciler dikkatle dinledi. Etkinliğe katılan öğrenciler pillere dair yeni bilgiler öğrendiler bunlardan biride atık pillerin neredeyse tamamen geri dönüştürülebildiğiydi. Bir pil bittiğinde çevreye zarar vermemesi için nerelerde biriktirilmesi gerektiğinden, bitmiş pillerin asla çöpe, doğaya, denize ve ateşe atılmaması gerektiğine kadar her şey sunumda yer aldı. VARTA’nın okula verdiği atık pil kutuları sayesinde bitmiş pilleri biriktirebilecekler. Ayrıca biten pillerin sonrasında gözlük, saat, bisiklet gibi eşyalara dönüşebileceğini de öğrendiler. Avrupa’da atık pillerin neredeyse %50 oranında toplandığını bu oranın ülkemizde %10’ları zor bulduğunu ifade eden Toker, ülkemizde de daha çok bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarla bu oranın artırılabileceğine dikkat çekiyor.  VARTA Pilleri Türkiye olarak daha birçok bilinçlendirme kampanyası yapmayı planladıklarını sözlerine ekliyor.

Editör: Semra Çakmak