1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ TÜRKİYE'NİN İHRACATINI HIZLANDIRACAK

Asya ve Avrupa kıtalarını Çanakkale Boğazı'nda birbiriyle buluşturacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü, mesafeleri kısaltarak Türkiye'nin ihracatına da hız katacak.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ TÜRKİYE'NİN İHRACATINI HIZLANDIRACAK

Dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü durumunda olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün açılışı, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107'nci yıl dönümü olan 18 tarihinde yapılacak.

Kırmızı-beyaz renge sahip kuleleriyle Türk bayrağını temsil eden köprü, 334 metreye ulaşan kule yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olmak gibi çok sayıda özelliğiyle de enlerin projesi olarak kabul ediliyor. Köprü 1 saatlik feribot yolculuğunu 6 dakikaya indirerek ciddi manada zaman tasarrufu sunuyor.

Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demir yolu ve hava ulaşım sistemlerini kara yolu ulaşım projelerine entegre eden köprü, Türkiye'nin dünya ulaşım ve lojistik sektörleri açısından stratejik olan konumuna önemli bir altyapı desteği sağlamış olacak.

1915 Çanakkale Köprüsü, bölge ekonomisine sağlayacağı önemli katkıların dıışnda turizm, ulaşım ve nakliye sektörleri açısından da büyük önem arz ediyor.

TÜRKİYE İHRACATINA BÜYÜK KATKI

Konuyla ilgili olarak basın mensuplarına açıklamada bulunan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkan Yardımcısı Fatih Şener, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi ciddi yatırımların, büyük boşlukları doldurarak, Türkiye'ye önemli katkılar sunacağını belirtti.

Araç geçiş sayısı hakkındaki ön yargılı tahminlerin doğru olmadığını ve her yatırımın kendi talebini oluşturduğunu söyleyen Şener, şöyle devam etti:

"'Bölgedeki mevcut trafik nedir' sorusu bizi yanlış yönlendirir. Çünkü mevcut trafik, mevcut imkansızlıkların sonucu olabiliyor. Örnek olarak, 'şu anda gemiyle şu kadar araç geçiyor. Köprü yapıldı da bu kadar araç geçer demek' gerçekçi değil. Çünkü geminin sıklığı, bekleme süresi gibi özellikler bu araç sayısını belirliyor. Bu tip yatırımlar ise bir süre sonra kendi talebini yaratıyor."

Şener, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün sunduğu ulaşım kolaylığı sayesinde hiç gündemde olmayan bir ticaret hareketini tetikleyebileceğine dikkat çekerek, "Özellikle Trakya ekonomisini Ege'ye doğrudan ve daha hızlı bir şekilde bağlamak ülke adına ciddi bir fayda sağlayacaktır. Böylesine kolay bir yolun açılmasıyla iki bölgenin ekonomisi birbirini tamamlayıcı duruma gelebilir." şeklinde konuştu.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün Türkiye'nin ihracatına da önemli bir katkı sunacağını belirten Şener, sözlerini şöyle devam ettirdi:

"Ege'nin ihracatına baktığınız zaman bunların özellikle Balkanlara giden bir boyutu var. Bu ihracatı taşıyan araçlar daha çok İstanbul-İzmir otoyolunu kullanarak geliyorlardı. Şimdi ise 1915 Çanakkale Köprüsü'nden geçecekler, bu da ihracata hız katacak."

Şener, nakliye sektöründe hızın çok önemli bir unsur olduğunu anımsatarak1915 Çanakkale Köprüsü'nün yanı sıra özellikle Trakya'da limana giden yollarda da yatırımlar var. Limana gelen yollardaki yatırımlarla süreç hızlandıktan sonra farklı bölgelerin ekonomiler birbirleriyle daha rahat entegre olur." dedi.

Bulgaristan'dan, Romanya'dan gelen araçlar İstanbul'dan geçtiklerini belirten Şener, "İstanbul'u kat edip Ege'ye inmek yerine 1915 Çanakkale Köprüsü üzerinden Ege'ye ulaşmak, nakliye sektörünün yanı sıra Balkanlar'dan Ege'ye turizmi de olumlu olarak etkileyecektir." dedi.

Bu arada, 1915 Çanakkale Köprüsü, Avrupa yakasında Gelibolu ilçe merkezinin 10 kilometre güneyinde bulunan Sütlüce Köyü'yle Asya yakasında Lapseki ilçesini birbirine bağlıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi ise Tekirdağ'ın Malkara ilçesiyle Çanakkale'nin Lapseki ilçesini birbirine entegre ediyor. Proje ortalama 5 kilometrelik 1915 Çanakkale Köprüsü'yle 88 kilometrelik otoyolu ve 13 kilometrelik bağlantı yollarını kapsıyor. 5,5 senede bitmesi planlanan proje yaklaşık olarak 4,5 senede bitirildi. (AA)
 

YORUM EKLE

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını