Form Endüstri Ürünleri Endüstriyel Proje Geliştirme Müdürü Erdem Şahin, Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi’nde sergileyecekleri ürünler ve hizmetler hakkında bilgi verdi. Şahin, “Form Şirketler Grubu olarak 58 yıldır ticari, endüstriyel ve kurumsal binalarda soğutma, iklimlendirme ve havalandırma alanlarında yaşam ve ürün kalitesini arttırmak üzere yenilikçi ürünler ve çözümler sunuyoruz. Form Endüstri Ürünleri firmamızın çatısı altında; gerek İzmir’deki fabrikamızda gerçekleşen yerli üretimimizle, gerekse de Lennox, Clivet, ClimateMaster, Dunham-Bush ve Montair temsilciliklerimizle oldukça geniş ürün gamına sahibiz. Temsilcisi olduğumuz dünyaca ünlü markaların yanı sıra, Form markasıyla ürettiğimiz klima santrali, fancoil, su kaynaklı ısı pompası, ısı geri kazanım cihazı ve üretim lisansı anlaşmamız kapsamında Lennox markalı paket klimalar ile pazarda ciddi bir maliyet avantajı sağlıyoruz. Endüstriyel Proje Geliştirme departmanımız ile Form Grup içerisinde hedef pazar olarak hali hazırda üretimi olan fabrikaları belirlememizin ardından üretim alanlarının enerji tüketimlerini düşürmek üzere projeler geliştirerek anahtar teslim uygulamalar ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Fabrikalar için enerji maliyetleri yükselen bir grafikle artıyor. Bu nedenle enerji tasarrufunu ve çevresel faktörleri göz önünde bulundurarak iklimlendirme önerilerimizi sunuyoruz. Zirvede de yine bu kapsamda iklimlendirme alanında uygulanabilecek tasarruf yöntemlerini ön plana çıkaracağız. Özellikle elektrifikasyon ve dekarbonizasyon hedefleri bulunan fabrikaların, bu hedeflerine ulaşabilmeleri için gerekli ekipman ve uygulamaları son kullanıcıya aktarmayı hedefliyoruz” dedi. 

“YÜKSEK VERİM VE TASARRUF SAĞLAYACAK ÇÖZÜM SUNUYORUZ” 

Hizmet verdikleri sektörle ilgili açıklama gerçekleştiren Şahin, “İklimlendirme, fabrikalarda odaklandığımız en önemli konu. Öncelikle fabrikaların mevcut iklimlendirme sistemlerinin verimlilik ölçümlerini yapıyoruz. Form Grup Şirketleri olarak aldığımız veriler doğrultusunda daha verimli kullanım sunmak üzere hangi ürünümüzü ve kaç adet kullanacağımızın fizibilitesini çıkarıyoruz. Daha verimli bir sistem için gereken ekipman seçimi ve bu ekipmanların verimli şekilde çalışabilmesini sağlayacak projelerimizin tasarımını gerçekleştirdikten sonra projenin tasarruf hedefini ve geri dönüş süresini belirliyoruz. Son aşamada ise projemizi hizmet sağladığımız markanın onayı doğrultusunda hayata geçiriyoruz. Belirttiğimiz hizmetlerin tamamını; fabrikaların artan ürün adetlerinden yola çıkarak daha verimli ve yüksek oranlarda tasarruf sağlayacak şekilde iklimlendirme çözümü olarak sunuyoruz” dedi. 

“ÇİKOLATA ÜRETİCİSİ İÇİN PROJE GELİŞTİRDİK” 

Şahin, son dönemde hayata geçirdikleri bir uygulama projesinin detayları hakkında bilgi verdi. Şahin, projeyi şu sözlerle anlattı: “Bu yıl içerisinde uyguladığımız çok sayıda proje bulunuyor. Öne çıkan projelerimizden biri Türkiye’nin önde gelen çikolata üreticisinin fabrikasında atık ısıdan proses sıcak suyu üretmek üzere gerçekleştirdiğimiz proje oldu. Fosil yakıt tüketiminin azalması sonucu karbon ayak izinde de önemli bir iyileştirme sağladık. Mevcut proseste yer alan soğutma gruplarının, soğutma kapasitesinin bir bölümünü ısı geri kazanımlı soğutma grupları ile karşılayarak, yine prosesin ihtiyaç duyduğu 65 derece sıcak suyu proses soğutmasının atık ısısından ürettik. Projenin devreye alınması ile müşterimiz doğalgaz tüketiminden elde ettiği tasarruf sayesinde proje bedelini bir yıldan kısa sürede amorti etti. Aynı zamanda süresiz olarak maliyetlerinde düşüş sağlamayı başardık.” 

ADİL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA TÜRKİYE İÇİN SANAYİ POLİTİKASI ALTERNATİFLERİ ADİL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA TÜRKİYE İÇİN SANAYİ POLİTİKASI ALTERNATİFLERİ

“FARKLI SEKTÖRLERDE REFERANS UYGULAMALARIMIZ BULUNUYOR”

Endüstri tesisleri için elektrifikasyonun önemi her geçen gün daha da arttığını söyleyen Şahin, yeni yönetmeliklerle de bunu gördüklerini ve takip ettiklerini belirtti. Şahin, yeni dönem hedeflerini ise şu sözlerle anlattı: “Bu yıl öncelikli hedeflerimiz arasında; üretim tesislerinin, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını temiz enerji ile daha tasarruflu sağlamaları üzerine farkındalığı artıracak faaliyetler bulunuyor. Fosil yakıtların kullanımından vazgeçilmesi, çevreye sağladığı olumlu etkilerin yanı sıra ülke ekonomisine de önemli bir katkı sağlıyor. Isı pompaları, temiz enerji kaynaklı ısı üretiminde en önemli alternatif olarak yer alıyor. Bizler iklimlendirme alanında bu sürece katkı sunmak üzere bir misyon üstleniyoruz. Endüstri tesislerinin buhar ihtiyaçlarını da atık ısıdan karşılayabilecek ürünleri yeni dönem projelerimize entegre etmek istiyoruz. Bu tip uygulamaları, yeni nesil çevreci soğutucu akışkanlarla yaparak, üretim tesislerinin hem enerji maliyetlerini düşürme hem de net sıfır karbon hedeflerine ulaşma hedefine yardımcı olmayı hedefliyoruz. İklimlendirme sektöründe endüstriyel alanda çalışan birçok başarılı referans projeye imza atan Form Endüstri Ürünleri olarak; gıda, kâğıt, plastik, tekstil, cam, kimya, ilaç, otomotiv gibi farklı sektörlerde referans uygulamalarımız bulunmaktadır.”