LİTUM “DÜNYANIN EN İNOVATİF ŞİRKETLERİ 2024" LİSTESİNDE LİTUM “DÜNYANIN EN İNOVATİF ŞİRKETLERİ 2024" LİSTESİNDE

Interact Analysis'e göre, gelişen teknolojiler ve artan küresel lojistik talebin yol açtığı güçlü rekabet ortamıyla birlikte, küresel forklift pazarında 2032 yılına kadar sevkiyatlarda %4-5 oranında güçlü bir büyüme bekleniyor. Küresel pazar istihbaratı uzmanı firma, forklift pazarının önümüzdeki yıllarda %50 oranında büyüyerek 2022'deki yaklaşık 2 milyon adede göre 2032'de yaklaşık 3 milyon adede çıkacağını öngörüyor.

2019'DAN BU YANA İLK KEZ SEVKİYAT HACMİNİN ALTINA DÜŞTÜ

Çin'deki zayıf talep, 2022 yılında sevkiyatlarda %12,4'lük bir daralmaya neden oldu; Amerika ve EMEA bölgelerinde de düşüş görüldü ve Interact Analysis'in 2023/24 tahminini düşürmesine yol açtı. Firma, sipariş hacminin 2023'te yaklaşık %6 düşüşle 2 milyon adede düşmesinin beklendiğini, bunun 2019'dan bu yana ilk kez sevkiyat hacminin altına düştüğünü belirtti.

Interact Analysis, Covid-19 salgınıyla bağlantılı tedarik zinciri sorunlarının, sipariş ve sevkiyat hacimleri arasında önemli bir farklılığa neden olduğunu kaydetti. Sektör o zamandan beri arayı kapatıyor ancak sipariş hacimlerindeki keskin düşüşle birlikte Interact Analysis, 2024'ün pazar için düşük bir nokta olmasını bekliyor. Ancak Interact Analysis, toparlanmanın açık işaretlerinin de olduğunu vurguladı. Bu, özellikle büyük forklift üreticilerinin performansında açıkça görülüyor. Son iki yılda nispeten yavaş bir büyümenin ardından, 2023 yılında bu şirketler arasında yeni kamyon işlerinin büyüme ivmesindeki artış gözleniyor.

Interact Analiysis, son raporu olan “Küresel Forklift Pazarı 2023”te, büyük forklift şirketlerinin yeni iş gelirlerinin 2023'ün ilk üç çeyreğinde yıllık bazda %21 artarak %5,2'den önemli ölçüde yüksek bir rakam olan 19,5 milyar dolara ulaştığını ortaya koyuyor.

Lİ-İON FORKLİFT PENETRASYONU

Interact Analysis, lityum (li-on) pillerle çalışan elektrikli forkliftlere olan talebin son yıllarda arttığını da belirtti. Sonuç olarak Interact, Çin ve Avrupa'daki birçok ülkenin 2025 gibi erken bir tarihte li-on gücüyle çalışan tüm elektrikli kamyonların %50'sini geçeceğini tahmin ediyor. Li-ion motorlu elektrikli kamyonların küresel pazar payının 2030'da %50'yi aşması bekleniyor.

Interact Analysis, son yıllarda akıllı üretim ve akıllı depoların hızla gelişmesinin etkisiyle forkliftlerde yeni bir büyüme ve talep görüldüğünü de açıkladı. Firma ayrıca katı emisyon standartları ve artan işçilik maliyetleri gibi dış faktörlerin de talebi artırdığını belirtti.

Kaynak: MMH

Editör: Haber Merkezi