Avrupa karayolu taşımacılığında sektörün önde gelen firmalarından biri olan, deniz ve havayolu taşımacılığında ise hizmetini tüm dünyaya yayan EvoLog, 10’uncu yılını kutluyor. 2013 yılından bu yana uluslararası karayolu ve intermodal taşımacılığı ile tedarik zinciri yönetimine uçtan uca çözümler sunan firma; teknolojik altyapısı, sürdürülebilir iş modeli ve finansal gücüyle pazardaki konumunu her geçen gün ileriye taşıyor. Faaliyetlerine başladığı ilk günden bu yana her yıl ortalama yüzde 30’luk bir büyüme kaydetmekte olan EvoLog, 2022 yılında Azerbaycan’da açtığı ofisi ve hizmete sunduğu İstanbul Çatalca Lojistik Merkezi'yle etki alanını ve hizmetlerini çeşitlendiriyor.

DEPOLAMA ALANINI 100 BİN METREKAREYE ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR

2022 yılında konsolide satışlar toplamı 182 milyon euro olan Evolog Lojistik'in 2023 hedefi ise 220 milyon euronun üzerine çıkmak. Yurt içinde 27 bin metrekarelik Çatalca Lojistik Merkezi, 11 bin metrekarelik Hadımköy Lojistik Merkezi, 8 bin 500 metrekarelik Bursa Lojistik Merkezi ve 500 metrekarelik İzmir İhracat Transfer Merkezi'ne sahip olan, yurt dışında ise Çek Cumhuriyeti, İsveç, Almanya ve Danimarka'da depoları bulunan Evolog Lojistik, bugün toplam 65 bin 250 metrekarelik depolama alanıyla hizmet veriyor. Evolog'un hedefi ise depolama alanı hacmini 100 bin metrekareye ulaştırmak. Bu amaçla şirket, 2024 yılında Anadolu yakasında bir depo açılışını hayata geçirmeyi planlıyor.

KIZILDENİZ’DEKİ KRİZ TÜRK İHRACATÇISINA AVANTAJ SAĞLAYABİLİR KIZILDENİZ’DEKİ KRİZ TÜRK İHRACATÇISINA AVANTAJ SAĞLAYABİLİR

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE YATIRIM YAPIYOR

Yakıt tüketimimizi ve CO2 salınımımızı düşürmek için en iyi araçlarla çalışıyoruz. 2024 yılında araç sayımızı da artırmayı hedefliyoruz.

EvoLog olarak tedarik zincirinin sürdürülebilir hale gelmesinde önemli bir rol oynadıklarını belirten EvoLog Lojistik CEO’su Barış Talay, “’Sorumlu tüketim’ ve ‘hedefler için ortaklıklar’ sürdürülebilir kalkınma için en çok öne çıkardığımız amaçlar. Bizler kendimizi sanayicimizin, dış ticaret firmalarımızın çözüm ortağı olarak görüyoruz. İhtiyacını dinlediğimiz firmalara en ekonomik, en çevreci rotaları ve taşıma modu alternatiflerini sunuyoruz. Sorumlu tüketim için taşıma modu kadar, eskilerin deyimi ile ‘hava taşımamak’ da önemli. Parsiyel taşımacılık imkanlarımız tüm sistemdeki verimsiz sefer ve gereksiz kaynak kullanımını en aza düşürüyor sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunuyoruz. Yakıt tüketimimizi ve CO2 salınımımızı düşürmek için en iyi araçlarla çalışıyoruz. 2024 yılında araç sayımızı da artırmayı hedefliyoruz.” dedi.  

Resim: Evolog Lojistik 10. Yılına İlişkin Basın Toplantısı

AZERBAYCAN OFİSİYLE BAĞIMSIZ DEVLETLER TOPLULUĞU'NA ADIM ATTI

Azerbaycan MMC yurtdışındaki beşinci yatırımımız, doğudaki ilk kapımız oldu.

Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında yeni pazarlara açıldıklarını ve büyümelerini emin adımlarla sürdürdüklerini belirten Barış Talay, “Geçtiğimiz yıl haziran ayında açtığımız Azerbaycan MMC yurtdışındaki beşinci yatırımımız, doğudaki ilk kapımız oldu. Azerbaycan ofisimizi açarak, sadece bir ülkeyle sınırlı kalmadık ve Bağımsız Devletler Topluluğu'na da adım attık. Bu kapsamda önümüzdeki yıl en azından bir Türk devletine daha yatırım yapmayı planlıyoruz. Yapacağımız bu yatırımın çerçevesi daha önceki şirketlerimiz gibi tüm taşıma modlarında aktif olacak, sadece Türkiye ile değil tüm dünya ile yapılacak ticarete hizmet verecek. Ayrıca İtalya'da da bir yatırım söz konusu olabilir.” dedi. 

"ROBOTİK SÜREÇ OPTİMİZASYONUNA ODAKLANDIK"

Son dönemde robotik süreç optimizasyonuna odaklandık. 2022‘de tekrar eden işlerimizi robotik süreç otomasyon yazılımı ile çözmek için proje başlattık.

Lojistik sektörünün dijitalleşme yolunda hızla ilerlediğini ve şirket olarak trendleri yakından takip ettiklerini vurgulayan EvoLog Lojistik Genel Müdürü Halil Özendi ise şu açıklamalarda bulundu: “İlk araç yatırımımızı yaptığımız günden bu yana, filomuzu telematik çözümler ile yönetiyoruz. EDI uygulamaları ile gümrük idaresi, yurtdışı acenteler ve müşterilerimiz ile otomatik veri alışverişimiz var. Yaklaşık 2 yıl önce e-arşive geçtik. Elimizdeki bu büyük miktardaki bilgiyi iş zekası çözümleri ile anlamlı ve kullanışlı hale getirmeye çalışıyoruz. Son dönemde robotik süreç optimizasyonuna odaklandık. 2022‘de tekrar eden işlerimizi robotik süreç otomasyon yazılımı ile çözmek için proje başlattık. Sektörümüzde devrim niteliğinde değişime sebep olacak blockchain teknolojisi yine ajandamızın üst sıralarında yer alıyor.”
 

Editör: Haber Merkezi