Avrupa poliamid kompaund üreticileri arasında en büyük yedinci bağımsız üretici durumunda olan eurotec®, mühendislik plastiklerine getirdiği akılcı çözümler ve terzi işi diye nitelendirilen reçetelerle standart ürünlerinin yanında plastik sektörünün odaklandığı, hem otomotiv hem de sürdürülebilir ürünlerde dünyanın tercih edilen ham madde tedarikçisi olmaya devam ediyor. Ar-Ge ve teknolojik yatırımlara büyük önem verdiklerini söyleyen eurotec® Ticari Direktörü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Reha Gür, Mart 2021’de devreye alınan son teknoloji makina yatırımı ile fabrikanın mevcut üretim kapasitesini yüzde 50 artırdıklarını, “Yeşil Fabrika” projesiyle güneş enerjisi sistemini ve yağmur suyu toplama sistemini devreye aldıklarını, geri dönüştürülmüş PA üretim tesisini de hayata geçirerek atıkların gerekli proses işlemlerinin ardından yeniden kullanılmasını sağladıklarını kaydetti. 

PHOENIX CONTACT THERMOMARK E SERİSİ CİHAZLARIN LANSMANINI GERÇEKLEŞTİRDİ PHOENIX CONTACT THERMOMARK E SERİSİ CİHAZLARIN LANSMANINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Öncelikle okuyucularımız için kısaca şirketinizin yapılanmasını anlatmanızı rica ediyoruz. Şirketiniz alanında ne gibi ilklere imza attı? 

Son teknoloji ile donatılmış üretim tesisi, Ar-Ge ve kalite laboratuvarları ile ham maddelerin üretimi konusunda uzun yıllardır sahip olduğu tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde güvenilir ve izlenebilir malzeme çözümleri sunan eurotec®, portföyünde bulunan PA6, PA6.6, PA6.10, PPA, yüksek performans PA, PBT, PET, PC, PPO, PESU, PPSU, PSU, PC/ABS, PP, PE, POM, PEEK, PPA, TPU ve PK kompaund ürünlerle farklı sektördeki iş ortaklarına değer katıyor. 

İş gündeminizi öğrenebilir miyiz? 2022 yılını şirketiniz açısından değerlendirir misiniz? 

eurotec®, dünyanın uzun zamandır hazırlandığı ve 2022’de gerçekleşen global fuarlarda da örneklerini gördüğümüz yeşil dönüşümü uzun zamandır gündemine almış durumda. Plastik teknolojisindeki üst düzey bilgi birikimi ve çevreye olan saygısı sonucu Yeşil Ürün Grubu’nu paydaşlarıyla buluşturan eurotec®’in bu portföyü “Ekolojik Ürünler” ve “Biyomalzemeler”den oluşuyor. Ekolojik ürünler, eurotec®’in ürün yelpazesindeki endüstriyel ve tüketici atıklarından elde ettiği sürdürülebilir ürünleri içeriyor. Biyomalzeme portföyü ise tarımsal bazlı malzemelerden işlenerek biyo poliamidlere dönüştürülen Biyo Bazlı Polimer ürünler, çevreye zarar vermeden atık veya kompost (gübre) olabilen Biyobozunur ürünler, Biyo Dolgulu ve Atık Dolgulu ürünlerle yenilikçi çözümler sunuyor. Mühendislik plastiklerine getirdiğimiz akılcı çözümler ve terzi işi diye nitelendirdiğimiz reçetelerimizle yeni dönemde de standart ürünlerimizin yanında plastik sektörünün odaklandığı hem otomotivde hem de sürdürülebilir ürünlerde dünyanın tercih edilen ham madde tedarikçisi olmaya devam edeceğiz.  

Yeni üretim hattı, Ar-Ge, tesis ya da teknoloji yatırımı kararı nasıl veriliyor? Yakın dönemde ne tür bir yatırıma imza attınız? 

eurotec®, gelişen ve değişen dünyayı yakından takip eden bir firma. Bu sebeple özellikle Ar-Ge ve teknolojik yatırımlarımıza büyük önem veriyoruz. Mart 2021’de devreye alınan son teknoloji makina yatırımımız ile mevcut üretim kapasitesi yüzde 50 artırıldı. Bunun yanında eurotec®, çevreye olan saygısıyla sürdürülebilirlik stratejisini de her geçen gün güçlendiriyor. “Yeşil Fabrika” projesiyle güneş enerjisi sistemini ve yağmur suyu toplama sistemini devreye sokan eurotec®, temiz enerjiyi destekliyor. Bunun yanında geri dönüştürülmüş PA üretim tesisini de hayata geçirerek atıkların gerekli proses işlemlerinin ardından yeniden kullanılmasını sağlıyor. Üretimde de karbon ayak izlerini azaltmak amacıyla sürdürülebilir malzeme portföyünü paydaşlarıyla buluşturan eurotec®, Yeşil Ürün Grubunu farklı uygulamalara özel çözümler sunmak için tasarladı. 

Makina parkurunuz hakkında bilgi vererek, son dönemde bu alanda yaptığınız yatırımları ve sağladığı avantajları anlatır mısınız?   

Üretimimize kurduğumuz yazılım ve ilgili donanımı sayesinde ekstruder hatlarımızdaki tüm proses verileri anlık olarak takip edilebilmekte, tüm kayıtlar grafikler halinde geriye dönük incelenebilmektedir. Bu sayede hem daha önce manuel olarak tutulan kayıtlar otomatize edilmiş hem de proses verileri tüm detayları ile takip edilebilmeye başlanmıştır.

Üretim süreçlerinizde robot kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız robot yatırımının getirdiği   avantajlar nelerdir? Sağladığı katkıları mümkünse rakamlarla paylaşır mısınız?

Üretimimizde 2019 yılında yatırımı yapılan otomatik paketleme makinesi, otomatik paletleme ve streçleme robotu kullanmaktayız. Torbalama, paletleme ve streçleme işlemleri tamamen otomatik olarak bu robotlar sayesinde yapılmaktadır. Otomatik paketleme hattının kapasitesi bu şekilde hızlı, hatasız ve otomatik olarak yürütülen işlem sayesinde ergonomi ve çalışma konforunda iyileştirme sağlanmıştır. Bu yatırım sayesinde personel üretim verimliliği, kalite ve müşteri memnuniyetine katkı sağlayacak işlere daha fazla odaklanabilmektedir.