Türkiye ile İspanya Enerji Dönüşümünde İş Birliği Yaptı Türkiye ile İspanya Enerji Dönüşümünde İş Birliği Yaptı

Escon Enerji CEO’su Onur Ünlü, Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi’nde sunacakları ürün ve hizmetlerle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi, sektördeki gelişme ve trendleri takip etme olanağı sunarken aynı zamanda yeni iş birliklerinin temellerinin atılmasını da sağlıyor. Bu yönleriyle çok değerli buluyorum. Biz bu yıl zirvede bir ürünümüzü ve bir hizmetimizi daha ön planda tanıtmayı hedefliyoruz. Ürünümüz, Avrupa Birliği’nin atık ısı ile birlikte sanayinin yeşil dönüşümünde odaklandığı iki uygulamadan biri olan ısı pompası. Bu ürün hem ısıtma hem de soğutma amaçlı kullanıldığı takdirde elektrik ve fosil yakıttan yüzde 40’a varan oranda tasarruf sağlıyor. Hizmet olarak ise Enerji Performans Sözleşmeleri (EPS) hakkında katılımcılara bilgi vereceğiz. 2008 yılında Türkiye'de ilk EPS'yi gerçekleştiren ve bugün 46 sözleşme ile sektörde açık ara lider olan bir şirket olarak, işletmelerin sermayelerinden bir kuruş dahi harcamadan nasıl enerji verimli hale getirilebileceğini anlatacağız.” 

“FARKLI SEKTÖRLERDEN 1.100’ÜN ÜZERİNDE İŞLETMEYE HİZMET VERDİK”

Escon Enerji’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Ünlü, “Türkiye’nin ilk ve tek global enerji hizmet şirketi olarak ülkemizde ve yurt dışında danışmanlık, etüt ve projelendirme, performans garantili sistem çözümleri, proje finansmanı ve enerji performans sözleşmeleri gibi alanlarda hizmet sunuyoruz. Özellikle proses optimizasyonlarında sahip olduğumuz know-how ve tecrübe ile sadece yardımcı tesisleri değil, daha kapsamlı ve çoklu projeleri hayata geçirerek de değer mühendisliği sağlıyoruz. Hayata geçirdiğimiz verimlilik projeleriyle işletmelerin enerji maliyetleriyle birlikte karbon salımlarını azaltmalarına da katkı sunuyoruz. Bugüne kadar otomotivden beyaz eşyaya, gıdadan ilaca pek çok sektörden 1.100’ün üzerinde endüstriyel işletmeye başarı ile hizmet verdik. 

“TÜRK SANAYİSİNİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ RAPORUNU YAYIMLADIK” 

Ünlü, 2021 yılında yayımladıkları “Türk Sanayisinin Enerji Verimliliği Raporunu” hatırlattı ve geçtiğimiz Ekim ayında ikincisini paylaştıklarını söyledi. Yayımladıkları rapordaki başlıkları ise şu sözlerle anlattı: “ESCON Enerji olarak, 20 yıllık sektör deneyimimiz neticesinde elde ettiğimiz sonuçlar üzerinden ilkini 2021 yılında yayımladığımız Türk Sanayisinin Enerji Verimliliği Raporu’nun ikincisini ise geçtiğimiz Ekim ayında paylaştık. 14 sektörden 434 işletmede yaptığımız etütlere göre sanayimizin enerji verimliliği potansiyeli yüzde 32. Enerji verimliliği kapsamında yapılacak yatırımlar ile uygulamanın türü ve kapsamına göre enerji tüketimini yüzde 20 ila 50 arasında azaltmak mümkün. Öte yandan bu projeler hayata geçirildiği takdirde doğaya 1,2 milyon ton daha az karbondioksit salımı olacak. Yaptığımız projelerden örnek vermek gerekirse 2030 yılına kadar küresel olarak karbon nötr olma hedefi koymuş lider otomotiv firmalarından birinde endüstriyel soğutma, ekonomizer, klima santrali optimizasyonu ve atık ısı geri kazanımı gibi çoklu projeleri enerji performans sözleşmeleri ile hayata geçirdik. Türkiye’de EPS ile hayata geçen en büyük enerji verimliliği projesi ile yıllık 31 bin 203 MWh enerji tasarrufu ve 6 bin 595 ton emisyon azaltımı sağlandı.” 

“AR-GE MERKEZİMİZLE GELİŞTİRDİĞİMİZ TEKNOLOJİLERİ ÜRÜNLEŞTİRECEĞİZ” 

Escon Enerji’nin yakın zaman içerisinde Ar-Ge Merkezi kurduğunu belirten Ünlü, “Önümüzdeki süreç için başta ısı pompası, su geri kazanımı ve yeni nesil ısı geri kazanım sistemleri olmak üzere yenilikçi enerji verimliliği çözümlerine odaklandık. Yakın zamanda kurduğumuz Ar-Ge merkezimiz ile birlikte geliştirdiğimiz bu teknolojileri ürünleştirerek, uluslararası pazara sunmayı böylece ihracatımızı artırmayı ve ülkemiz için katma değer yaratmayı hedefliyoruz” dedi. 
 

Editör: Haber Merkezi