Endüstriyel otomasyon sektörünün çatı kuruluşu ENOSAD yeni bir iş birliğine imza attı. Çin’in NANHAI bölgesinden gelen ticaret heyetini 8 Ağustos’ta Makina Hangar’da düzenledikleri etkinlikte ağırlayan ENOSAD, NANHAI Ticaret Odası ile iş birliği anlaşması imzaladı.

NANHAI TİCARET ODASI YATIRIM YAPABİLECEKLERİ YENİ PAZARLAR ARAYIŞINDA

ENOSAD Başkanı Tunç Atıl’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Çin ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesine vurgu yapılırken, NANHAI bölgesinin ticaret hacmine ve her geçen gün büyüyen potansiyeline dikkat çekildi.

Etkinlikte konuşma gerçekleştiren NANHAI Ticaret Odası Başkanı Qiao Jifei, kendilerine yatırım yapabilecekleri farklı pazarlar arayışında olduklarını ve Türkiye’nin sahip olduğu potansiyelden yararlanmak üzere iş birlikleri geliştirmek istediklerini dile getirirken konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“NANHAI Ticaret odası olarak mevcut pazarda otoriter bir yere sahibiz. Bugüne kadar 500 Milyar RMB’nin üzerinde elektronik yatırımı yaptık. Gücümüzün büyük bir kısmını robotik ve otomasyon alanında gerçekleştirdiğimiz AR-GE yatırımlarına ayırıyoruz. Ayrıca yatırım yaptığımız birçok firmaya da ürün ve teknoloji tedariğinde destek oluyoruz. 2024 yılında ise cam sektörüne 1 Milyar Dolar tutarında bir yatırım gerçekleştireceğiz. Yanı sıra kendimize yatırım gerçekleştireceğimiz yeni pazarlar araşındayız, bugün Türkiye’de olmamızın sebebi de buradaki mevcut pazara olan inancımız.”

“TÜRKİYE’DEKİ VE AVRUPA’DAKİ FİRMALARLA NELER YAPABİLECEĞİMİZİ GÖRMEK İSTİYORUZ”

HALICI GROUP’TAN BİYOKÜTLE TESİSİ İÇİN YENİ BİR İMZA DAHA! HALICI GROUP’TAN BİYOKÜTLE TESİSİ İÇİN YENİ BİR İMZA DAHA!

Etkinlikte konuşma gerçekleştiren NANHAI Ticaret Odası üyelerinden Asya’nın en büyük cam üreticisi GUANGDONG HUAXING GLASS’ın Başkanı Li Shenhua ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“NANHAI’da 80’den fazla üretim tesisi ve 600’den fazla fabrika, 80 binden fazla firma bulunuyor ve bu firmaların hepsi otomasyonu geliştirmeye çalışıyor. Üretim alanlarında otomasyonun bir gereklilik haline geldiğinin farkındayız ve robotiği üretim alanlarına sokmaya kararlıyız. Bu çalışmalar için de çok fazla teknoloji ihtiyacıyla karşı karşıyayız. Türkiye’deki ve Avrupa’daki firmalarla bu alanda neler yapabileceğimizi görmek istiyoruz. Bugün burada bulunmamızın sebebi bu.”

Konuşmaların ardından masaya oturan yetkililer iş birliği anlaşması imzalayarak el şıkıştılar. Yapılan karşılıklı hediye takdimlerinin ardından ise etkinliği sonlandırdılar.