Zorluteks tüm tüketimlerini adım adım izliyor

Zorluteks, Temiz Üretim Yazılımı ile kaynakları verimli kullanıyor ve üretim tesisi içerisindeki tüm makinelerin tükettiği elektrik, su, doğalgaz ve buhar miktarlarını anlık olarak izliyor.

Zorluteks tüm tüketimlerini adım adım izliyor
Enerji Zirvesi

Çevreye duyarlı misyonuyla üretim faaliyetlerine devam eden Zorluteks, Temiz Üretim Yazılımı ile üretim tesisi içerisinde tüketilen tüm değerleri anlık olarak izliyor ve kullanım seviyesini minimuma indirmeyi hedefliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Zorluteks Genel Müdürü Cemil Çiçek, 1 kilogram kumaş üretiminde 70 litre su kullanmayı hedeflediklerini söyledi. Çiçek konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Sektörde 65 yıldır sürdürülebilir dünya hedefiyle çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Sahip olduğumuz Global Organic Textile Standards ve OEKO TEX belgeleri çevreci duruşumuzu kanıtlıyor. Sertifikalı organik ürünler tasarlıyoruz. Ekolojik üretimi de destekliyoruz. Teknolojik bir alt yapı kurduk ve dijital baskı makinelerimizle üretim gerçekleştiriyoruz.” dedi.  

TEMİZ ÜRETİM YAZILIM İLE TÜKETİMLER ANLIK GÖRÜNTÜLENİYOR

Temiz Üretim Yazılımı ile üretim hattındaki tüketimlerin anlık olarak görüntülendiğini ve izlendiğini belirten Çiçek, 1 kilogram kumaş üretmek için kullanılan elektrik, su, doğalgaz, buhar tüketim miktarının yazılım ile hesaplandığını belirtiyor. Çiçek, bu yazılım sayesinde ulaşmak istediği noktayı şu sözlerle aktarıyor: “Kullanılan kaynaklar için 2020 hedeflerimiz sistem hafızasında bulunuyor. Bu sayede sürdürülebilir bir dünya hedefimizin ne kadarına ulaşabildiğimizi izleyebileceğiz. Bugün 1 kilogram kumaş üretimi için 120 litre kullanılırken biz bu uygulamamız sayesinde bu rakamı 70 litreye düşürmeyi hedefliyoruz.” dedi. 

 
 

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 13:37
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını