banner1322
x

ZORLU'DAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

Zorlu Enerji, 6’ncı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Rapora göre Zorlu Enerji’nin gündeminde yenilenebilir enerji kaynakları ve dijitalleşme yer aldı.

ZORLU'DAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU
Robot Zirvesi

Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji alanında gerçekleştirdiği yatırımlarla dikkat çeken Zorlu Enerji, GRI (Global Reporting Initiative - Küresel Raporlama İnisiyatifi) standartları, imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Kadını Güçlendirme İlkeleri çerçevesinde hazırladığı 6’ncı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Zorlu Enerji’nin sürdürülebilir konusunda hayata geçirdiği faaliyetler bu raporda yer aldı. Zorlu Enerji, 2009’dan beri bu raporu iki yılda bir yayınlıyor.   

“YENİ YATIRIMLARIMIZI YENİLENEBİLİR ENERJİYE YAPIYORUZ”

Sürdürülebilirlik Raporu ile ilgili değerlendirmede bulunan Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Akıllı Hayat 2030 vizyonunu ve stratejilerini Zorlu Holding’e ait tüm şirketlerin benimsediğini belirtti. Ak, “Gelecek odaklı hedefleri ve değişen ihtiyaçları göz önünde bulunduruyoruz. 25 yıl önce tek santralle bir serüven başlattık. Bugün ise küresel ölçekte büyümemizi sürdürüyoruz, tecrübelerimize her yıl yenisini ekliyoruz. Tüm çalışmalarımızın odağında sürdürebilirlik var.” dedi. 

“YENİLENEBİLİR KAYNAKLARIN GÜCÜ ARTIYOR”

Zorlu Enerji’nin Türkiye’deki kurulu gücünün yüzde 85’inin, dünyadaki toplam kurulu gücünün ise %61’inin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olduğunu söyleyen Ak, “Çevresel duyarlılık, sürdürülebilirlik stratejimizin 7 odak noktasından birini oluşturuyor. Tüm faaliyet ve yatırımlarımızı, doğal kaynakların korunmasını ve çevresel etkilerimizin azaltılmasını öncelikleyen Çevre Politikamız çerçevesinde yürütüyoruz.” dedi.  Ak, ZES markasıyla ilgili detayları anlatırken ise elektrikli otomobillerin önemine şu sözlerle işaret etti. “Atık ve emisyonları azaltmak için elektrifikasyon çalışmaları yürütüyoruz. Bu hedeflerimiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz ZES markamız ile elektrikli otomobillerin devinimini hızlandırmak için ülkemize şarj istasyonları kuruyoruz. Enerji üretimimizin de yüzde 85’inin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olması karbon salımı konusuna ne kadar önem verdiğimizi gösteriyor. 2019 sonu itibariyle küresel elektrik üretiminin yüzde 26’sından fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanıyor ancak bu karbon nötr hedefine ulaşılması için yeterli değil. Yenilenebilir kaynaklara dayalı bir enerji ekosistemi yaratmak için var gücümüzle çalışmalıyız. Fakat bunun için 2040’a, 2050’ye kadar bekleyemeyiz. O yüzden işi kaynağında çözmeli, en az seviyede karbon salımı yaratan yeni nesil bir ekonomi oluşturmalıyız. Zorlu Enerji olarak çevresel bilinç ve farkındalık oluşturuyor, çevresel etkimizi şeffaf şekilde paydaşlarımızla paylaşıyoruz, iyileştirmek üzere çalışıyoruz.” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2020, 08:44
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını