ZORLU İKLİM ŞARTLARINDA ENERJİ ALTYAPISI STRATEJİK ÖNEM TAŞIYOR

Zorlu iklim koşullarında enerji alt yapısı ve şebeke entegrasyonu önem arz ediyor. Bu konuda hizmet sağlayan kuruluşları hem ileri teknolojileri hem de çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

ZORLU İKLİM ŞARTLARINDA ENERJİ ALTYAPISI STRATEJİK ÖNEM TAŞIYOR
Robot Zirvesi

Son dönemde aşırı sıcak veya dondurucu soğuk havanın etkisiyle, dünyada birçok bölgesinde yaşanan enerji arzında büyük çaplı kesintiler yaşanıyor. Kesintisiz enerji tedarikinin sağlanabilmesi için enerji altyapısı ve tedarik güvenliği kritik önem arz ediyor.   Enerji dağıtım kuruluşları ise bu süreci nasıl yönettiklerini anlattı. 


 
“ŞEBEKE ENTEGRASYONUNA ODAKLANILMALI”

Norveç merkezli enerji araştırma kuruluşu Rystad Energy Petrol Piyasaları Başkan Yardımcısı Paola Rodriguez-Masiu, konuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Masiu, “Kaynak çeşitliliğini sağlaması kritik önem taşıyor. Çünkü hem kaynak çeşitliliği hem de sistem entegrasyonu enerji güvenliğini beraberinde getiriyor. Enerji sisteminin başka bir bölge veya şehirle bağlantılı olması, son günlerde yaşanan aşırı hava olayları gibi durumlarda daha esnek ve güçlü bir altyapı oluşmasını sağlıyor. Yenilenebilir kaynakların şebekeye entegrasyonu konusunda ciddi zorluklar yaşanıyor fakat politika yapıcılar ve kamu genellikle yenilenebilir enerjide üretim tarafına odaklanıyor. Bu durum da şebeke dizaynının önemini gölgede bırakıyor ama yenilenebilir kaynakların şebeke entegrasyonunun odaklanılması gereken en önemli alanlardan biri olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda, sistem direncini artırmak için hükümetlerin bölgeler veya ülkeler arasında bağlantı kapasitesini artırması gerekiyor. Enerji sistemlerinin farklı kaynaklardan elektrik tedariki sağlayabilmesi kritik önemde” dedi. 

"YENİ TEKNOLOJİLER ARIZALARA MÜDAHALE SÜRESİNİ KISALTTI"

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) Genel Müdürü Murat Yiğit, “Yaklaşık 5 milyon aboneye elektrik hizmeti sağlıyoruz. Olumsuz hava koşulları nedeniyle kesinti sıklığının arttığı dönemler oluyor. Geçtiğimiz yıl ocak, nisan ve haziran aylarında yaşanan kuvvetli yağış, fırtına ve hortum sebebiyle elektrik kesintisi sıklığında olağan dışı artışlar görüldü. Örneğin, 6 Ocak 2020'de hava muhalefeti nedeniyle oluşan kesintilerden etkilenen toplam kullanıcı sayısı 251 bin 465 olmuştu. Daha öncesinde 2019'da Silivri açıklarında meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki deprem sonrasında 14 bin kullanıcı enerjisiz kalmıştı ama trafo merkezlerinde herhangi bir yıkım olayı yaşanmadığı için 2 saat içinde yeniden enerji arzı sağlandı.  Afet veya aşırı hava olaylarına yönelik kriz planlarının önceden çalışılmak ve şebeke ihtiyaçları doğrultusunda bakım ve yatırım faaliyetlerinin gerçekleştirilmek gerekiyor. Bu koşullar nedeniyle meydana gelen arızalarda teknolojiden büyük ölçüde yararlanılıyor. Biz bugüne kadar 1000'e yakın noktada uzaktan kontrol merkezi olarak ifade edilen SCADA'yı devreye aldık. Bu sistem sayesinde enerjide kesme ve verme işlemi çok daha hızlı şekilde gerçekleştirilebiliyor. Herhangi bir trafonun enerjisiz kalması durumunda abonelerden çağrı gelmeden Trafo Arıza Bildirim Sistemi üzerinden enerjisiz kalan trafoyu tespit ederek harekete geçebiliyor ve bu sistemlerin katkısıyla arızalara müdahale süresinde iyileştirme sağlanıyor.” dedi. 

"ÜLKE ÇAPINDA GAZ VEYA ELEKTRİK KESİNTİSİYLE KARŞILAŞMIYORUZ"

ADG Anadolu Doğalgaz Danışmanlık şirketinin ortağı ve müdürü Gökhan Yardım konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yardım, “Türkiye'de doğal gazda daha önce tek yönlü besleme bulunuyor. Kaynakları çeşitlendirmek için farklı ülkelerden doğal gaz alınmaya başlandı. Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi ve yer altı doğal gaz depolama yatırımları artırılıyor. Şu anda ikisi karada, ikisi de yüzer olmak üzere 4 LNG terminali var ve 5'incisi de inşa halinde. Ayrıca, Tuz Gölü ve Silivri yer altı depolama tesislerinin de kapasiteleri artırılıyor. Özellikle kışa girerken, bu depoların ve terminallerin dolu olması çok önemli. Ayrıca, her noktaya pik tüketimi karşılayacak şekilde kompresörlerin yerleştirilmesi, ihtiyaç olan bölgelerde paralel hatların konulması gerekiyor. Bu altyapı yatırımlarıyla Türkiye iyi bir noktaya geldi ve bu yatırımlar genişleyerek devam ediyor. Bölgesel bazda kesintiler olabilir ama Türkiye yedekli çalıştığı için sert kış şartlarında ülke çapında bir gaz veya elektrik kesintisiyle karşılaşmıyoruz. Enerji sektöründe 'yaptık, bitti' diye bir durum söz konusu olamaz." dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021, 14:05
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını