ZORLU ENERJİ'YE UZUN VADELİ FİNANSMAN DESTEĞİ

Zorlu Enerji, elektrik dağıtım şebekesi altyapı yatırımlarında kullanılmak üzere ulusal ve uluslararası finans kuruluşlarından 375 milyon dolarlık finansman sağladı.

ZORLU ENERJİ'YE UZUN VADELİ FİNANSMAN DESTEĞİ
Robot Zirvesi

Enerji sektörünün farklı alanlarında faaliyet göstermek amacıyla 1993 yılında temeli atılan ve bugün küresel ölçekte entegre hizmet sunan Zorlu Enerji, elektrik dağıtımı alanında yapacağı yatırımlarda kullanmak üzere ikinci kez finansman desteği aldı. Aralarında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Hollanda Kalkınma Bankası'nın (FMO) bulunduğu uluslararası finans kuruluşları ile Denizbank'tan geri ödemesi Türk lirası cinsinden yapılacak toplam 375 milyon dolar karşılığı finansman sağlandı.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE DUYULAN GÜVENİN SONUCU

Aldıkları ikinci finansman desteğini, uluslararası finans çevrelerinin Türkiye ekonomisine yönelik güvenine borçlu olduklarını ifade eden Zorlu Enerji CFO'su Elif Yener, "Dünyanın en itibarlı finans kuruluşlarından Türk lirası karşılığı sağladığımız ve geri ödemesini de yine Türk lirası olarak gerçekleştireceğimiz bu finansman desteği; Osmangazi Elektrik Dağıtım Bölgesi'nin altyapısının yenilenmesi ve genişletilmesi için yapacağımız yatırımlarla Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerimiz daha güçlü bir elektrik dağıtım altyapısına kavuşacak. Böylece, OEDAŞ sadece vatandaşlarımıza daha kaliteli bir hizmet sunmakla kalmayacak, aynı zamanda kayıp ve kaçak oranını da azaltarak sağlayacağı verimlilikle ülkemizin ekonomisine katkı sunmuş olacak" diye konuştu. 


 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2022, 11:54
YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını