ZORLU ENERJİ'NİN AR-GE PROJESİNE AB'DEN HİBE DESTEĞİ

Zorlu Enerji, kompozit malzemelerin geri dönüşüme kazandırılmasını amaçlayan JIDEP projesiyle UFUK Avrupa (Horizon Europe) programı kapsamında yüzde 100 hibe desteği almaya kazandı.

ZORLU ENERJİ'NİN AR-GE PROJESİNE AB'DEN HİBE DESTEĞİ
Endüstrideara

Enerji sektöründe inovasyon ve Ar-Ge eksenli büyüme stratesiyle dikkat çeken Zorlu Enerji, Avrupa Birliği tarafından araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak amacıyla oluşturulan UFUK 2020 (Horizon 2020) hibe programının devamı olan UFUK Avrupa (Horizon Europe) programı kapsamında başvurduğu JIDEP (Jeint Industrial Data Exchange Pipeline-Ortak Endüstriyel Veri Değişim Platformu) projesi için yüzde 100 hibe desteği almaya hak kazandı. Döngüsel ekonomiye ve atık yönetimine doğrudan katkı sağlayacak proje ile otomotiv ve denizcilik sektörü başta olmak üzere pek çok farklı sektörde kullanılan kompozit malzemelerin geri dönüşüme kazandırılması amaçlanıyor. 


DÖNGÜSEL EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

7 ülkeden 13 partnerle yürütülecek olan JIDEP'in, kompozit materyalden geri dönüşüm ile elde edilebilecek ve tekrar kullanılabilecek hammaddelerin verisinin tutulduğu bir platform olacağını belirten Zorlu Enerji ARGE Müdürü Ural Halaçoğlu, "Rüzgâr türbinlerinde kanat malzemesi olarak kullanılan kompozit malzeme geri dönüştürüldükten sonra eğer uygun bileşime sahipse denizcilik, otomotiv, bilişim gibi farklı sektörlerde de üretim amaçlı olarak kullanılıyor. JIDEP ile farklı sektörlerden pek çok oyuncu bir platformda buluşarak ihtiyaçlarını aktarabilecek ve dönüştürülmüş bu hammaddeyi kullanmak isteyen üreticiler veri platformuna erişerek, ihtiyaç duyduğu hammaddeyi platformdan sağlayabilecek. Bu platformda yapacağımız çalışmalar aracılığıyla hem sektörlere hem de döngüsel ekonomiye büyük katkılar sunacağız" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2022, 11:55
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını