banner1013
x

YUSUFELİ BARAJI'NIN TAMAMLANMASINA 15 METRE KALDI

Yusufeli Barajı tamamlandığı zaman dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak. Ekonomiye yılda 1,5 milyar TL katkı sağlarken 2,5 milyon nüfusluk bir şehrin enerji ihtiyacını karşılayacak.

YUSUFELİ BARAJI'NIN TAMAMLANMASINA 15 METRE KALDI
EndüstrideAra - Haber Detay

Artvin'de yapımı devam eden Yusufeli Barajı 260 metre yüksekliğe ulaştı. İnşaatın tamamlanması için 15 metre kaldı. Konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığından açıklamaya geldi. Açıklamaya göre, Yusufeli Barajı'nda günde ortalama 4 bin 400 metreküp beton dökülüyor. Barajın 275 metre gövde yüksekliği, Eyfel Kulesi'nden 25 metre kısa. Ancak barajın gövdesi 100 katlı bir gökdelen yüksekliğinde. Söz konusu barajın gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton, Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yola karşılık geliyor. 

TÜRKİYE'NİN EN YÜKSEK, DÜNYANIN 3. YÜKSEK BARAJI

Konuyla ilgili görüşlerini belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yusufeli Barajı'nda 260 metre yüksekliğe ulaşıldı ve son 15 metreye girildi. Türkiye'nin vizyon projelerinden barajın tamamlandığında 275 metre yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü yüksek barajı olacak” dedi. Pakdemirli ayrıca, Yusufeli Barajı’ndaki inşaat çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğine dikkat çekerken gücüyle ilgili şu bilgileri paylaştı. “Yusufeli Barajı ve HES tesisinin kurulu gücünün 558 MW ve yıllık enerji üretiminin 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak. Santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmalarının planlandığı şekilde devam ediyor.” dedi. (AA)
 

YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Vat

Dergiler