banner1322
x

YUSUFELİ BARAJ'INDA YENİ GELİŞME

Yusufeli Barajı ve HES projesinde yüzde 87 oranında fiziki gerçekleşme sağlandı. Artvin’de yapımı süren proje tamamlandığı dünyanın en yüksek üçüncü barajı olacak.

YUSUFELİ BARAJ'INDA YENİ GELİŞME
Endüstrideara

AA - Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Devlet Su İşleri’nden alınan bilgiye göre gövde betonu dökülmesi çalışları sürüyor. 4 milyon metreküp betonun şimdiye kadar 3 milyon 678 bin 63 metreküpü döküldü. Baraj gövdesinin yüksekliği ise 241 metre oldu. Tamamen Türk mühendis ve işçileriyle inşa edilen projede yüzde 87 oranında fiziki gerçekleşme sağlanmış oldu. Projenin Haziran 2021 yılında tamamlanması hedefleniyor. Artvin’de hayata geçecek proje tamamlandığı zaman 275 metre gövde yüksekliyle ve çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye’nin birinci, dünyanın ise üçüncü en yüksek barajı olacak. 

HES PROJESİ 558 MW KURULU GÜCÜ OLACAK 

Yusufeli HES projesi devreye alındığı zaman 650 bin kişinin enerji ihtiyacına cevap verecek. Yusufeli Barajı HES, her biri 186 megavatlık 3 üniteden oluşan 558 megavatlık kurulu gücüyle yıllık 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek. Projenin kendini 7 yıl içerisinde amorti etmesi hedefleniyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 16:09
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını