YÜKSEK ELEKTRİK MALİYETLERİ, GES’LERİ TEŞVİK EDİYOR

Türkiye güneş enerjisi sektörünü 12 senedir başarıyla temsil eden ve kurulduğundan beri güneş enerjisi yatırımlarına yönelik bilgi erozyonunun önüne geçerek, güneş enerjisi sektörüne yönelik doğru farkındalığın artması için çalışan Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) bu alandaki faaliyetlerini sürdürüyor.

YÜKSEK ELEKTRİK MALİYETLERİ, GES’LERİ TEŞVİK EDİYOR
Endüstri 40 Zirvesi

GENSED bu hedef doğrultusunda 2018 senesinden bu yana düzenlediği "Endüstriyel Çatılarda GES Uygulama" seminerlerinin 17’incisini 16 Şubat 2022 Çarşamba günü saat 13.00’te Bursa ilimizde bulunan Demirtaş OSB'deki DOSABSİAD Konferans Salonunda gerçekleştirecek.

Seminer ile ilgili bir açıklamada bulunan GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, Türkiye’nin en büyük ticaret partneri olan Avrupa Birliği’nin sınırda karbon vergileri uygulayacağı tarihin yaklaşmakta olduğuna, aynı zamanda elektrik fiyatlarındaki artışların da devam edeceğinin öngörüldüğüne dikkat çekerken her iki faktörün de güneş söyledi.

İş dünyasının da bu önemi her geçen gün daha da anladığını ve GES yatırımlarına yönelik ilgisini arttırdığını gözlemlediklerini belirten Hakan Erkan, birçok farklı sektörden sanayicilerin kendilerine GES yatırımları için yoğun şekilde bilgilendirme semineri talebinde bulunduğunu söyledi.

Hakan Erkan sözlerinin devamında Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) işbirliğiyle buluşacakları Bursalı sanayiciler ile de güneş enerjisi sektörüne yönelik gerek mevcut yatırım ortamı, gerekse de ilgili mevzuattaki son gelişme ve değişiklikleri masaya yatıracaklarını belirtti.

ÜRETİM MAALİYETLERİNİ AZALTACAK ÇÖZÜMLER

Sanayicilerin son günlerdeki en önemli gündem maddelerinden birinin enerji fiyatlarındaki yüksek artışlar olduğuna dikkat çeken Erkan, sanayi kuruluşlarının güneş enerjisine yatırım yaparak en büyük gider kalemlerinden olan enerji maliyetlerini düşürerek, üretim maliyetlerini azaltabileceklerini söyledi.

GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan sözlerine şöyle devam etti; Üretim maliyetlerindeki yükseliş sanayi kuruluşları için rekabetçi ortamı etkileyen bir faktör olmuştur ve enerji fiyatlarındaki artışın devam edeceği öngörülmektedir.

Oysaki 25 yıl ekonomik ömrü bulunan güneş enerjisi santrallerinin yatırım geri dönüş süreleri 5 yılın altına inmiş durumdadır. Dolayısı ile bugün bir GES yatırımı yapan sanayi kuruluşu bu yatırımı ile amortisman süresi sonrasında 20 yıla yakın herhangi bir maliyet olmadan ücretsiz elektrik kullanabilecek, fazlasını da şebekeye vererek gelir elde edebilecektir. Bu nedenlerle sanayi kuruluşlarının bu konuda yatırımlarını hızlandıracaklarını görüyoruz. Ülkemizin güneşteki yüksek potansiyelimizi değerlendirmeliyiz’ şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını