banner1013
x

YILDIRIMA KARŞI YAŞANAN ÜÇ TEMEL SORUN VE NELERDİR?

Yılkomer Genel Müdürü Serdar Aksoy, yıldırım darbelerine karşı yaşanan üç temel sorunu ve çözüm önerilerini anlattı.

YILDIRIMA KARŞI YAŞANAN ÜÇ TEMEL SORUN VE NELERDİR?
EndüstrideAra1

Yıldırımdan korunma ve topraklama konusunda sunduğu çözümlerle birçok tesisi ve binayı koruma altına alan Yılkomer, yeni gelişen teknolojileri farklı sektörlere ulaştırarak yapıların hem can hem de mal varlığını korumasına yardımcı oluyor. Yılkomer Genel Müdürü Serdar Aksoy, yıldırım darbelerine karşı yaşanan üç temel sorun ile ilgili bilgiler vererek “Yıldırım darbesi çeşitli yıllardan binamıza ulaşabiliyor. Tesisimize direkt yıldırım düşerse yangın çıkar, cihazlar zarar görür, insanlar yaralanabilir. Bu durumun yaşanmaması için önlem alınması gerekiyor” dedi.  

•    Birinci yöntem: Yıldırımdan korunma önlemi alabilmek için yapılması gereken izoleli yakalama uçları, izoleli iniş iletkenleri kullanarak koruma açısı oluşturmak ya da yuvarlanan küreme metodunu kullanmak. Bu yöntemler sayesinde yapı koruma altına alabilir. 

•    İkinci yöntem: Sizin binanıza ya da tesisinize uzak bir noktaya yıldırım düştüğü zaman sizin tüm cihazlarınız yanabilir. Biz buna kuplaj etkisi diyoruz. Bunu engelleyebilmek için ana giriş panolarında doğru parafudr kullanmak gerekiyor. Bunun içinde toprak tipi doğru seçilmesi önem arz ediyor. 

•    Üçüncü yöntem: Şebeke üzerinden tesisinize darbe gelebilir.  Şebeke üzerinden gelen darbeler sadece yıldırım olmayabilir. Tesis, şebeke ya da ani gerilim yükselmesi gibi darbelere maruz kalabilir. Bu durumu önleyebilmek için TİP1+2 , TİP2+3 gibi parafudr sistemleriyle tesis koruma altına alınabilir. 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2021, 11:52
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler