YILDA 615 MİLYON TON HİDROJEN ÜRETMEK MÜMKÜN

Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer: "Hidrojen çiftlikleri ile yılda 615 milyon ton hidrojen üretmek mümkün.” 

YILDA 615 MİLYON TON HİDROJEN ÜRETMEK MÜMKÜN
Endüstrideara

Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, hidrojen üretiminin hem ülkeye hem de dünyaya sağladığı avantajlar hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin 7 bölgesinde de hidrojen üretimi için gerekli yenilenebilir enerji kaynağının bulunduğunu belirten Dinçer, teknik konularla ilgili bilgi verdi. Dinçer, "Yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki Türkiye genelinde oluşturulacak hidrojen çiftliklerinde rüzgar, güneş, jeotermal, hidroelektrik gibi birçok temiz kaynakla elektrik üretimiyle yıllık 615 milyon ton hidrojen üretebilecek potansiyele sahibiz. Türkiye yılda 200-300 milyon ton yeşil hidrojen tüketirse kalan miktar bölge ülkelere ihraç edilebilir" dedi. 

“HİDROJENİN EKONOMİK VE ÇEVRESEL ÖNEMİ ARTIYOR” 

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası Türkiye'yi ve dünyayı etkileyen enerji krizi ile iklim değişikliğinin alternatif enerji kaynaklarına yönelişi artırdı diyen Dinçer, tüm bu gelişmeler doğrultusunda hidrojenin çevresel ve ekonomik önemi de giderek arttığına da dikkat çekti. Dinçer hidrojenin sağlayacağı ekonomik değeriyle ilgili de bilgiler verdi. “Küresel hidrojen piyasasında hidrojenin kilogram değeri yeşil hidrojen için 5-6 dolar oldu. Fosil kaynaklardan üretilen hidrojeninse 2-3 dolar seviyesine ulaştı. Türkiye şayet yılda 615 milyon ton hidrojen üretirse kilogramı 1 dolardan 615 milyar dolarlık bir katkı sağlayabilir. Türkiye'nin yılda 200-300 milyon ton yeşil hidrojen tüketirse kalan miktar farklı bölgelere ihraç edilebilir. Bu durumun gerçekleşmesi için Türkiye'nin enerji altyapısıyla ilgili hazırlıkların yapılması önem arz ediyor. Özellikle enerji güvenliği ve ekonomik açıdan hidrojeni entegre edecek değişikliklerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bunu yapabilmek içinse eğitim programları hızla değiştirilmeli, dönüştürülmeli ve hidrojen ekonomisini içerek şekilde planlanmalı. İnsan kaynağının geliştirilmesi ise ikinci aşamada yer alıyor. Üniversitelerden sanayiye kadar hidrojen çalışacak kurumsal yapıların oluşturulması ve mekanizmaların kurulması gerekiyor."
 

YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını