YEŞİL YATIRIM ÇİN EKONOMİSİNİN DİNAMOSU OLACAK

Amerikalı yatırım bankası olan Morgan Stanley’in hazırladığı araştırma raporuna göre yeşil yatırım Çin ekonomisinin dinamosu olacak.

YEŞİL YATIRIM ÇİN EKONOMİSİNİN DİNAMOSU OLACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Morgan Stanley tarafından hazırlanan bir araştırma raporuna göre, Çin’de kademeli olarak daha kurumsallaşmış bir karbonsuzlaştırma aşamasına geçiş sürecinde çok daha fazla yeşil yatırım yapılacak. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Morgan Stanley’in Çin baş ekonomisti Robin Xing, “2022 yılından itibaren politika yapıcıların yenilenebilir enerji, enerji depolama ekipmanları, akıllı şebeke gibi alanlardaki yatırımlara olan desteklerin artmasını bekliyoruz” dedi. 

İMALAT YATIRIM TALEBİNİN ARTMASI BEKLENİYOR 

Yeşil baskının Çin ekonomisine yeni bir ivme kazandırması bekleniyor. Yatırım bankası, altyapı yatırım büyümesinin 2022 yılı içerisinde yüzde 4 oranında yükselmesini beklediğini söyledi. Yeşil yatırım tarafından yönlendirilen altyapıda bir iyileşme öngörüyor. Rapor aynı zamanda imalatçıların durumunu ortaya koyuyor. Ekipmanların enerji verimliliğini artırmak için yükseltmesiyle birlikte yatırım talebinde artış bekleniyor.  Çin Halk Bankası yeni bir karbon azaltma aracını kullanıma sundu. Bu sayede karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik mali desteği güçlendirmeyi amaçlıyor. Finansal kurumlara düşük maliyetli kredi sağlayacak olan bu araç ile önemli çalışmalar merkeze alınıyor. 
 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını