YEŞİL KALKINMANIN YOL HARİTASI

Altensis Kurucu Ortağı olan Dr. Emre Ilıcalı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyurulan Yeşil Kalkınma istişare toplantıları sonuç bildirgesini yorumladı.

YEŞİL KALKINMANIN YOL HARİTASI
Endüstrideara

Türkiye, yeşil kalkınmanın yol haritasını çıkarıyor. Bu bağlamda gerçekleştirilen istişare toplantılarında iklim değişikliği, sıfır atık, enerji, finans, döngüsel ekonomi, düşük emisyon bölgeleri, sosyal konutlar, kentsel dönüşüm, yeşil teknoloji ve yeşil binalar gibi çok sayıda konu ele alındı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, toplantıların sonuç bildirgesini açıkladı. Sonuç bildirgesini değerlendiren, çevre dostu yeşil binalar konusunda danışmanlık hizmetleri veren Altensis’in Kurucu Ortağı Dr. Emre Ilıcalı, bildirgede çevre dostu binalar ve binalarda enerji performansına dair önemli maddeler bulunduğu hatırlatıldı.

ÇEVRE DOSTU 150 BİN KONUT GELİYOR

Bildirgeye göre Bakanlığın ve özel sektörün tüm inşa çalışmalarında üretilecek olan yapılar; çevreye saygılı, doğa dostu teknolojilerle donatılacak. Kentsel dönüşüm, kentsel yenileme ve sosyal konut projelerinde tüm ev ve işyerleri sıfır atık uyumlu, enerji ve su verimli yapılar olacak. TOKİ Başkanlığı ile beraber çevre dostu toplam 150 bin sosyal konut tamamlanacak. Dr. Emre Ilıcalı, Türkiye’de büyük bir kentsel dönüşüm hareketi gerçekleştiğini, yeşil kalkınmanın kentsel dönüşüme dahil edilmeden büyük bir hacim kazanamayacağına dikkat çekerek, “Bu açıdan önümüzdeki iki yıl içerisinde 600 bin konutun dönüşümünün iklim dostu uygulamalarla gerçekleştirilecek olması yeşil dönüşüm için önemli bir adımdır. İklim dostu karbon nötr şehir projesi için de bu tür dönüşümlerin yapılması kaçınılmazdır.” şeklinde konuştu.

YERLİ SERTİFİKA HAYATA GEÇİYOR

Çevre dostu binaların halen uluslararası sertifikasyon sistemleri ile tescil edildiğini söyleyen Dr. Emre Ilıcalı, bir süredir çalışmaları sürdürülen milli yeşil bina sertifikasının da bu yıl hayata geçirileceğini açıkladı. Dr. Ilıcalı, “Ruhsat aşamasında sunulan mimari projelerde; Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamındaki biriktirme ekipmanlarının, geçici atık depolama alanlarının yerlerinin gösterilmesi zorunlu hâle getiriliyor. Yeni yapılacak binalarda karbon üretmeyen yeşil yapı malzemelerinin, enerji tasarruflu, çevreye duyarlı ürünlerin kullanımının yaygınlaştırılması için Bakanlık yeni birim fiyatlarını ilan ediyor.” şeklinde konuştu.

SIFIR ENERJİLİ BİNALARA GEÇİŞ HIZLANACAK

Dr. Emre Ilıcalı, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilerek, 2023 senesinde 5 bin metrekareden büyük yeni binalarda asgari enerji performansının B’ye yükseltilecek olmasının, özellikle konut sektöründe enerji verimliliği algısını da yükselteceğini söyledi. Ilıcalı ayrıca Emlak Katılım Bankası’nın çevre dostu konut ve araçlara maddi destek sağlayacağının da anlaşıldığını belirten Dr. Emre Ilıcalı, “Bu tür desteklerin, yeşil bina sertifikaları konusunda tereddütü bulunan yatırımcıları harekete geçirmede itici güç olmasını diliyoruz. Bakanlığın da bu konuda öncülük edecek olması oldukça önemli.” şeklinde konuştu.

Altensis Kurucu Ortağı Dr. Emre Ilıcalı, su ve enerji tasarrufuna ilişkin düşünülen tedbirlerin, neredeyse sıfır enerjili binalara geçişi hızlandırırken, bir yandan da tüketicilerin yakıt ve su fatura giderlerini azaltacağını söyledi. Dr. Ilıcalı, “Bugünlerde en fazla konuşulan konu; elektrik, doğalgaz ve su faturaları konusu. Enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 30’u binalarda ve özellikle konutlarda gerçekleşiyor. Dolayısıyla enerji tasarrufuyla faturaları ve ülkenin cari açığını düşürme yoluna gitmek zorundayız. Ülkenin enerji ithalatını yıllık 5 milyar lira azaltacak adımlardan bahsediliyor. Yıllardır şirket olarak yeşil binalara ve yüksek enerji performansı olan binalara yatırımların önemini anlattık. Bu tür binalarda malzemenin bile yerli, çevre dostu ve tasarrufa yönelik malzeme olması gerektiğini dile getirdik, yönlendirici olmaya çalıştık. Şimdi son yasal düzenlemeler ve teşviklerle sürecin daha da olumlu ilerleyeceğine inanıyoruz.” dedi.

BİNALARDA VERİMLİLİK İÇİN MALZEME SEÇİMİ

Kaynaklarda tasarrufun tasarım ve inşaat malzemeleri seçiminden itibaren başlaması gerektiğinie dikkat çeken Dr. Ilıcalı, bu açıdan su tüketimlerinde yüzde 25 tasarruf edilebilmesi için su armatürlerinde  debilerin sınırlandırılmasını doğru bir adım olarak gördüğünü belirtti..  Dr. Ilıcalı, ayrıca şimdilik 7 ürün ve hizmet kolunda geçerli olan Çevre Etiketi Sistemi’nin 2023 senesinde en az 12 sektöre çıkarılarak sanayicilerin de çevre dostu yatırımlara yönlendirileceğini belirtti.
 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını