banner1013
x

YEŞİL ENERJİ YATIRIMCILARINDAN YEKDEM TALEBİ

Yeşil enerji yatırımcıları, YEKDEM başvuru süresinin uzatılmasına ilişkin talepte bulundu. Kuruluşlar 30 Haziran 2021’de sona erecek başvurusu süresinin pandemi şartları nedeniyle uzatılmasını istiyor.

YEŞİL ENERJİ YATIRIMCILARINDAN YEKDEM TALEBİ
EndüstrideAra4

Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1 Ocak 2021’den 30 Haziran 2021 tarihine kadar işletmeye girecek YEKDEM’e tabi Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) belgeli üretim tesisleri için belirlenen fiyat desteği 31 Aralık 2030’a kadar uygulanacak. YEKDEM’in avantajlı fiyat desteğinden yararlanmak isteyen ve yatırımları devam eden tesisler 30 Haziran'a kadar olan sürenin pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların göz önüne alınmasını ve 3-6 ay arasında uzatılmasını talep ediyor. 

“TÜRKİYE YEŞİL ENERJİ KONUSUNDA DESTEKLENMELİ”

Bu arada Yenilenebilir Enerjiye Destekleme Platformu yaptığı açıklamada yeşil enerji konusunda yatırımı çok önemli olduğun dikkat çekerek, “Dünya yeşile dönüyor. Firmalar, yeşil enerji konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Bu çalışmaların devam edebilmesi Türkiye için iki açıdan oldukça önemli. Birincisi, yeşil enerji tamamen yerli ve milli kaynaklardan üretiliyor. Bu da Türkiye’nin dışa bağımlılığının azalmasına yardımcı oluyor. İkincisi ise son dönemde gündemdeki yerini koruyan “Yeşil Mutabakat” konusu öne çıkıyor. Türkiye, ihracatının yarısını yaptığı AB’ye enerjisini yeşil olmayan hiçbir kuruluş çok yakında mal satamayacak. Çünkü 'Yeşil Mutabakat' uygulaması neticesinde mal satacak firmaların enerji dahil olmak üzere her şeyinin yeşil olması gerekecek. Türkiye yeşil enerji yatırımları konusunda tam desteklenmeli.”
 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2021, 10:42
YORUM EKLE

Legrand

Aha

Dergiler