YERLİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ TASARRUF ETTİRİYOR

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com’un kurucusu Çağada Kırım, Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki gücünü değerlendirdi ve yerli kaynakların tasarruf sağladığına dikkat çekti.

YERLİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ TASARRUF ETTİRİYOR
EndüstrideAra - Haber Detay

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeliyle ilgili verileri paylaştı. Yenilenebilir enerji kaynaklarından 2010 yılında 55.721 gWh elektrik üretimi gerçekleştiren Türkiye, bu rakamı 2018 yılında 97.771’e yükseltti. Türkiye ayrıca 200 milyon dolar enerji tasarrufu sağladı. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının tasarruf ettirdiğine dikkat çeken Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com’un kurucusu Çağada Kırım, “Yenilenebilir enerji konusunda büyük bir potansiyele sahip olan ülkemizde yeterli rüzgar, güneş, nehir ve jeotermal potansiyeli bulunuyor. Yenilenebilir kaynakları doğru kullanılmalı, sürdürülebilir olarak teşvik edilmelidir. Tüketicilerinde bu konuyla ilgili bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalara ağırlık verilmeli” dedi. 

YERLİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ CARİ FAZLANIN ANAHTARI

Kırım, yenilenebilir enerjiye ilişkin olarak, “Üretimin artması ve ekonominin büyümesi beraberinde Türkiye’nin enerjiye olan ihtiyacını da artırıyor. Türkiye'nin yıllık elektrik talebi 2000 yılında 128.276 GWh seviyelerindeyken bir yıl sonra 209.390 GWh'ye yükseldi, 2020'de ise bu rakam 301.982 GWh oldu. Farklı yenilenebilir elektrik ve enerji üretimi türü olmasına rağmen, Türkiye'nin potansiyeline uygun yalnızca birkaç teknoloji ve alternatif bulunuyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına baktığımız zaman elektrik üretiminde güneş enerjisinin potansiyeli 475.000 GWh seviyelerinde. Rüzgar enerjisi ise 150 bin GWh güçle ikinci sırada yer alıyor. Jeotermal enerji kaynaklarının gücünün 40 bin GWh seviyelerindeyken hidrolik enerjinin potansiyeli 560 bin GWh olarak göze çarpıyor. Bu kaynakların yüzde 30’unu kullanarak ülkenin enerji ihtiyacının tamamını karşılayabiliriz.” dedi. 
 

YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler