YENİLENEBİLİR ENERJİYE 7 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPILDI

Deloitte Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Endüstrisi Lideri Elif Düşmez Tek, Türkiye’nin yenilenebilir enerjiye 7 milyar dolar yatırım yaptığını ve 2020 yılında 4 bin 800 MW seviyesinde gerçekleştiğini belirtti.

YENİLENEBİLİR ENERJİYE 7 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPILDI
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye'de 2020 yılında yenilenebilir enerji alanında yaklaşık 4 bin 800 MW kurulu güç devreye alındı. Bu yatırımın tutarı ise 7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Kapasitesinin yüzde 52’sini hidroelektrik santralleri oluştururken ardından rüzgar, güneş ve biyojütle santralleri geldi. 

“BU YIL 2.100 MW’LIK YATIRIM BEKLENİYOR”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Deloitte Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Endüstrisi Lideri Elif Düşmez Tek, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2019-2023 Stratejik Planı'na göre bu yıl devreye 2 bin 100 MW’lık kurulu gücün yaklaşık yatırım büyüklüğünün 2,5 milyar doların üzerinde olması öngörülüyor. Bu kapasitenin büyük kısmını ise yenilenebilir enerji kaynakları oluşturacak. Ayrıca, 2020 yılında koronavirüs salgının etkisiyle santrallerin devreye girmesinde yaşanan gecikmelerle kurulu güç artışı ve yatırım tutarının planlananın üzerinde gerçekleşmesi de olası gözüküyor." dedi. 
 

YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını