banner1322
x

YENİLENEBİLİR ENERJİDE REKOR BÜYÜME

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Yenilenebilir Enerji 2020 raporunu açıkladı. Rapora göre Kovid-19 salgınına rağmen petrol, doğal gaz yatırımları gerilerken yenilenebilir kaynaklar alanında rekor büyüme gerçekleşti.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE REKOR BÜYÜME
Endüstrideara

Uluslararası Enerji Ajansı, Yenilenebilir Enerji 2020 Raporu’nu açıkladı. Rapora göre koronavirüs salgını nedeniyle petrol ve doğal gaz sektörlerinde yatırım geriledi. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar ise rekor seviyede artış gösterdi. Bu yıl devreye alınan yenilenebilir enerji santralleri geçtiğimiz yıla göre yüzde 4 artış göstererek 198 GW seviyesinde gerçekleşecek. Güneş enerjisi ise 107 GW ile en fazla kapasitesinin devreye alındığı kaynak olacak. Bu yıl gerçekleşen artışa göre dünyadaki yenilenebilir enerji kapasitesi 2 bin 888 GW’a ulaşacak. Dağılım ise şu şekilde gerçekleşecek: Dünyadaki toplam hidroelektrik gücü 1324 GW, güneş kapasitesi 710 GW ve rüzgar enerjisi 655 GW’a yükselecek. Geriye kalan 199 GW’lık kapasitenin içerisinde ise deniz üstü rüzgar, jeotermal, biyokütle gibi kaynaklar yer alacak. 

KÖMÜRÜ TAHTINDAN EDECEK 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan IEA Başkanı Dr. Fatih Birol, “Yenilenebilir enerji kaynakları koronavirüs salgını neticesinde ortaya çıkan zorlukları aştı. Diğer kaynaklar salgına karşı mücadele ederken yenilenebilir kaynaklar önemli oranlarda büyüme gösterdi. Sektördeki direnç yatırımlarının iştahına da yansıyor. 2025 yılında yenilenebilir enerji tüm dünya üzerinde en büyük elektrik üretim kaynağına dönüşecek.  Kömürün son 50 yıllık konumunu elinden alacak. Bu dönemde, yenilenebilir enerji kaynaklarının dünyanın elektriğinin üçte birini karşılaması beklenirken, toplam kapasiteleri ise Çin'in bugünkü elektrik kapasitesinin 2 katına ulaşacak.” dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 10:08
YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını