YENİLENEBİLİR ENERJİDE FİYATLAR BELİRLENDİ

Yenilenebilir Enerji Kaynak (YEK) belgeli üretim tesisleri için YEK Destekleme Mekanizması’nın belirlediği alım ve yerli katkı fiyatları ile uygulama süreleri tespit edildi.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE FİYATLAR BELİRLENDİ
Enerji Zirvesi

1 Temmuz 2021'den 31 Aralık 2025'e kadar işletmeye girecek YEK belgeli üretim tesisleri için alım ve yerli katkı fiyatları belirlendi. YEKDEM fiyatı kilovatsaat başına hidroelektrik üretim tesisi için 40 kuruş oldu. Rüzgar ve güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri için belirlenen rakam 32 kuruş olurken jeotermal enerjisine dayalı üretim tesisi için 54 kuruş oldu. Biyokütleye dayalı üretim tesislerinde çöp gazı veya atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan ürünlerden elde edilen kaynaklar için 32 kuruş olarak belirlendi. Biyometanizasyon için 54 kuruş, termal bertaraf ise 50 kuruş oldu. Bu tesisler için YEKDEM fiyatı uygulama süresinin 10 yıl olacağına ve yerli katkı fiyatının kilovatsaat başına 8 kuruş, yerli katkı uygulama süresinin ise 5 yıl olmasına karar verildi.

FİYATLAR ÜÇER AYLIK DÖNEMLER HALİNDE GÜNCELLENECEK

Söz konusu dönemde işletmeye girecek YEK belgeli üretim tesisleri için belirlenen bu fiyatlar, 1 Ocak 2021’den itibaren başlamak ve kaynak bazında olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ve ilki 1 Nisan 2021'de olmak üzere her yıl ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında belirlenen yönteme göre güncellenecek. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2021, 09:53
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını