Yenilenebilir enerji santrali kurulumları 20 yıl sonra ilk defa düşecek

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu sene devreye alınacak olan ilave yenilenebilir enerji kapasitesi 20 senden sonra ilk defa düşüş yaşadı

Yenilenebilir enerji santrali kurulumları 20 yıl sonra ilk defa düşecek
Endüstrideara

ANKARA (AA) - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu sene devreye alınacak olan ilave yenilenebilir enerji kapasitesi 20 senden sonra ilk defa düşüş yaşadı. Küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin yüzde 6 artışla 2 bin 860 gigavata ulaşması beklenirken, bu dönemde ilave kapasitenin yüzde 13 gerileyerek 167 gigavat olacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Yenilenebilir Enerji Piyasası Güncellemesi Raporu'na göre, dünya çapında yenilenebilir enerji kaynakları Kovid-19 salgınına karşı direnç gösterse de tedarik zincirindeki aksamalar, karantina önlemleri ve sosyal mesafe kuralları yenilenebilir enerji  ile ilgili yatırımları da etkiliyor.

Bu bağlamda, Kovid-19 salgınının etkisiyle bu yıl devreye girecek ilave yenilenebilir enerji kapasitesinin geçen seneye nazaran yüzde 13 azalarak 167 gigavat olacağı tahmin ediliyor.. bahse konu olan düşüş, yenilenebilir enerji kapasitesi kurulumunda 20 senesonra ilk defa görülecek.

Buna karşın, dünyadaki toplam yenilenebilir enerji kapasitesi bu sene yüzde 6 büyüyerek 2 bin 860 gigavata ulaşacak.

Öte yandan, hükümetlerin yenilenebilir enerji politikaları bu kaynaklardaki kapasite artışında önemli rol üstlenecek.

IEA Başkanı olan Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, küresel salgına karşın ülkelerin yeni rüzgar ve güneş santralleri inşa ettiğini söyleyerek, "Yatırımlar yavaş da olsa devam ediyor. Yenilenebilir enerji sektörünün salgına direnç gösterip büyümeye devam etmesi iyi bir haber ancak bu gelişmeyi kanıksamamalıyız. Salgından önce de temiz enerji dönüşümü için temel adımları atmak önemliydi, olağanüstü bir sağlık sorunu ve ekonomik zorlukta da hükümetlerin sürdürülebilir enerji için temiz kaynakları kullanmaya devam etmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Yenilenebilir enerjide son 20 senede  gerçekleştirilen başarıları anımsatan Birol, şöyle devam etti:

"Başarı hikayeleri teknolojinin gelişmesiyle gelen yenilikler ve hükümetlerin uyguladığı doğru politikalarla gerçekleşti. Böylelikle yenilenebilir enerjinin maliyetlerinde düşüş ve kurulumlarda artış oldu. Ancak salgın dolayısıyla meydana gelen belirsizliklerin giderilmesinde temiz enerjideki maliyet düşüşleri tek başına yeterli olmayacaktır. Bu bağlamda, hükümetlerin teşvik paketleri ve salgın dolayısıyla geliştirecekleri akıllı politikalar sayesinde yatırımcıların bu sektöre güveni artacaktır."

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 10:43
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını