YENİLENEBİLİR ENERJİ REKOR KIRDI

HESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Taner Ercömert, ay sonu itibariyle devreye alınan yenilenebilir enerji kurulu gücünün 4 bin 200 MW’ı aşarak rekor seviyeye ulaştığını söyledi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ REKOR KIRDI
EndüstrideAra - Haber Detay

Yatırımcılar, 10 yıl süreli döviz bazlı yenilenebilir enerji teşvikinden yararlanabilmek için projelerin hızlandırmasıyla kasım sonu itibariyle devreye alınan santrallerin toplam kurulu gücü 4 bin 200 MW’ı aşarak rekor seviyeye ulaştı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Hidroelektrik Santralları Sanayi İşadamları Derneği (HESİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Taner Ercömert, “Bu artış, Türkiye’nin son yıllardaki en büyük yenilenebilir enerji atağıdır. Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücü bu yatırımlar sayesinde toplam kapasitenin yüzde 50’sini geçti” dedi. Türkiye’nin bu süreçten kazançlı çıktığına dikkat çeken Ercöment, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücü toplam kapasitesinin yüzde 50'sini geçti. Günümüz itibarıyla yenilenebilir enerji kurulu gücümüz 48 bin 500 megavata ulaştı. Bu kapasitenin 2021'in ilk yarısında 50 bin megavatı geçmesini bekliyoruz. Bugün itibarıyla 95 bin megavatın üzerine çıkan toplam kurulu gücümüzde ise artık ilk hedef 100 bin megavatın aşılması. Yerli aksam teşviki kapsamında birçok santralde türbinler ve ekipmanların yerli olarak imal edilmesiyle milli sanayimiz de kazandı."

HİDROELEKTRİK SANTRALLERİ İLK SIRADA

Yenilenebilir enerji alanında devreye giren projelerle birlikte toplam kurulu güç kasım ayında 4.200 MW’a ulaştı. Kapasitenin yaklaşık 2.500 MW’ını hidroelektrik santralleri oluştururken 912 MW’ını rüzgar, 500 MW’ını güneş ve 184 MW’ını ise biyokütle santrali oluşturdu. Kalan 128 MW’ını ise jeotermal enerji santralleri de oluşturdu. YEKDEM kapsamında 30 Haziran 2021'e kadar devreye giren santrallerin teşvik hakkı 1 Ocak 2022'de başlayacak ve 31 Aralık 2030'da sona erecek. (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 08:56
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Aha

Dergiler