banner1013
x

YENİLENEBİLİR ENERJİ DE FİNANSMAN MALİYETLERİ DÜŞÜYOR

Dünya genelinde 2015 ile 2020 yılları arasında güneş enerjisinde proje finansman maliyetleri 2010-2014 yıllarına göre yüzde 20, rüzgarda ise yüzde 15 düşme gösterdi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ DE FİNANSMAN MALİYETLERİ DÜŞÜYOR
EndüstrideAra5

Oxford Üniversitesi Sürdürülebilir Finans Programı "Enerji Dönüşümü ve Değişen Finansman Maliyetleri" raporu hazırladı. Rapor kapsamında enerji projelerinin finansman maliyetleri konusunda son 20 yıl içerisinde yaşanan değişiklikler değerlendirildi. Rapor, finans kuruluşları, yenilenebilir enerji projelerini daha az, kömür projelerini ise daha çok riskli gördüğünü ortaya koydu. Dünya genelinde güneş santrallerinin finansman maliyetleri 2015-2020 döneminde 2010-2014 dönemine göre yüzde 20 azaldı. Kara rüzgar enerji santralinde yüzde 15 oldu. Offshore (deniz üstü) RES projelerinde ise yüzde 33 olarak hesaplandı. Finansman maliyetlerindeki düşüş bölgesel olarak farklılıklar gösterdi. 

“MALİYET AVANTAJI KARBONDAN ARINDIRILMASI ADINA OLUMLU”

Konuyla ilgili olarak Oxford Sürdürülebilir Finans Programı Direktörü Dr. Ben Caldecott değerlendirme gerçekleştirdi. Caldecott, "Yenilenebilir enerji santrallerindeki maliyet düşüşü aynı zamanda projelerin vergi mükellefleri açısından daha da ucuzlayacağı anlamına geliyor. Bu, enerji sektörünün karbondan arındırılması konusuna büyük bir hız kazandırdığını gösteriyor. Enerji dönüşümü konusunda oluşan riskler uzak ya da uzun vadeli olarak değerlendiriliyor. Tespitlerimiz kömür projelerinin maliyetlerinin arttığını ve yenilenebilir kaynakların kredi maliyetlerinin azaldığını gösteriyor. Önümüzdeki zorluk, bu durumun her coğrafyada aynı şekilde gerçekleşmediği ve iklim değişikliğiyle mücadele için kesinlikle gereken hızda olmadığı gerçeğidir. Özellikle, petrol ve doğal gaz projeleri ile ilgili maliyetlerin artması gerekecek.” (AA)

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2021, 14:40
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Aha

Dergiler