Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği kuruldu

Yenilenebilir enerji alanında faaliyet göstermek amacıyla kurulan Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği (YENADER) kuruldu.

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği kuruldu
Endüstri 40 Zirvesi

Dünyanın ve Türkiye’nin ekolojik dengesini korumayı, enerji verimliliği ile ilgili farkındalık yaratmayı ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedeflemek amacıyla Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği kuruldu. Derneğin başkanlık görevini ise Prof. Dr. Kerem Alkin üstlenecek. 

Türkiye’de alanında uzman bilim insanları ve sektör temsilcilerinin katkılarıyla, enerji ve bilhassa yenilenebilir enerji alanındaki bilimsel gelişmeleri masaya yatıracak Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği’nin Başkanlığını Prof. Dr. Kerem Alkin, başkan yardımcılığını sektörün duayen ismi Ali Karaduman, Dernek Genel Sekreterliğini ise Enerji Sistemleri Uzmanı Dr. Füsun Tut Haklıdır yürütecek.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli, yaygın kullanımı ve ülke ekonomisine katkısı konusunda kamuoyu oluşturmak, toplumun ve sektörün bilgi ve farkındalık düzeylerini yükseltmek için farklı hedef kitlelere yönelik çalışmalar gerçekleştirecek ve enerji verimliliği hakkında bilinçlendirme yapacak Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği - YENADER kuruldu. Prof. Dr. Kerem Alkin’in Dernek Başkanı olarak görev alacağı Yenilenebilir Enerji Araştırma Derneği’nde, Ali Karaduman Başkan Yardımcısı, Dr. Füsun Tut Haklıdır ise Dernek Genel Sekreteri görevinde çalışmalarını sürdürecek.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli, yaygın kullanımı ve ülke ekonomisine katkısı konusunda kamuoyu oluşturmak, toplumun ve sektörün bilgi ve farkındalık düzeylerini yükseltmek için farklı hedef kitlelere yönelik çalışmalar gerçekleştirecek Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği, güneş, rüzgar, jeotermal, biyokütle gibi kaynakların kullanımını yayınlaştırmak, sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için çalışmalarını sürdürecek. 

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği, Türkiye’de alanında uzman bilim insanları ve sektör temsilcilerini bir araya getirerek, bilimsel gelişmeleri masaya yatırırken aynı zamanda da üretici, satıcı, tedarikçi, işletmeci, uygulayıcı ve yenilenebilir enerji sektörüne yönelik faaliyet gösteren diğer alt sektörleri bir araya getirerek; sektörel bazda güç birliği tesisi ile üyeler arası dayanışmayı sağlayacak.

“YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMALARINA DESTEK OLACAĞIZ”

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, “Türkiye geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde ilk kez bir gün içerisinde üretilen elektriğin %90’ını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde etti. Yenilenebilir enerji kaynakları, temiz ve sürdürülebilir olmasının yanı sıra ülkemizin ekonomik açıdan kalkınmasına da yardımcı oluyor. Bilim insanları ve sektör temsilcilerinin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 6’ncı ve 13’üncü maddesine destek olarak, ülkemizdeki kaynakların kullanımının sosyal, ekonomik ve ekolojik boyutlarının ulusal ve uluslararası düzlemde ele alınmasını öngörmek için beraberlik ortamı oluşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca kamuoyunun yanı sıra üniversiteler, araştırma ve geliştirme kuruluşları, bilimsel kurumlar ile diyalog kurularak yenilenebilir enerjinin bilimsel gerekliliği konusunda iş birliği ortamı oluşturacağız” diye konuştu.
 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 14:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET GÖNEN
MEHMET GÖNEN - 2 yıl Önce

Bu gün akşam TRT haberde başkanımız çok aydınlatıcı bilgiler verdi tşk ler 2-7 -2020 akşam heberleri

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını