YENİ YEKDEM MEKANİZMASI RÜZGARA OLUMLU YANSIYACAK

TÜREB Başkanı Hakan Yıdırım, YEKDEM Mekanizması ile ilgili değerlendirmesini paylaştı. Yıldırım, 10 yıl boyunca geçerli olacak yeni mekanizmayla ilgili rüzgar piyasasına olumlu yansıyacağını söyledi.

YENİ YEKDEM MEKANİZMASI RÜZGARA OLUMLU YANSIYACAK
Endüstri 40 Zirvesi

TÜREB adına konuşan Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi Başkanı Hakan Yıldırım, yeni YEKDEM Mekanizması ile ilgili değerlendirme yaptı. 10 yıl boyunca geçerli olacak yeni mekanizmanın belirsizliği ortadan kaldırması açısından önemli olduğuna dikkat çeken Yıldırım, rüzgar piyasasının öngörülebilirliği açısından çok olumlu olduğunu kaydetti. 

“YERLİ ÜRETİME VERİLEN TEŞVİK 10 YILA ÇIKARTILABİLİRDİ”

Yıldırım, “Yeni YEKDEM’de yerli üretime verilecek teşvikin 5 yıl yerine, imalat kabiliyetlerini desteklemek üzere 10 yıla çıkartılması daha olumlu olabilirdi” diyen Yıldırım, “Bir önceki YEKDEM’de yerli imalat için teşvik fiyatı baz fiyatın yüzde 50’sine kadar çıkabiliyordu, ancak yeni düzenlemede bu oranın yalnızca yüzde 25’e kadar çıkabildiğini görüyoruz” şeklinde konuştu. Yıldırım, “Eskalasyon hesaplanmasında yüzde 48 ağırlığın döviz bazlı olması önemli, böylece proje finansmanında doğal olarak yüzde 48’ini daha makul maliyetli döviz kredisi ile kullanmak söz konusu olacak. Ama yüzde 52’lik TL kısmına ödenecek yüksek faiz nedeniyle, bugünkü şartlarda projeler yüzde 12-13 gibi paçal faiz oranı ile fonlanabilecek. Bu da yeni YEKDEM’e rağmen yatırımcıları zorlayabilir” dedi. Yıldırım, yine de devreye alınacak düzenlemenin öngörüldüğü şekilde çalışması durumunda TÜREB olarak hesapladıkları fiyata yakın olacağını belirterek şunları söyledi: “Biz TÜREB olarak Nisan 2019’dan bu yana yüzde 35 kapasite faktörüne sahip örnek bir tesis için başa baş fiyatın 5,22 USDcent/kwh olması gerektiğini dile getiriyorduk. Yeni açıklanan mekanizmadaki fiyatın mevcut döviz kurundaki değeri de 5,47 USDcent/kwh olarak görünüyor.” dedi. 
 

YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını