banner1322
x

YEKA PROJELERİ İLE TEMİZ ENERJİ KAPASİTESİ ARTACAK

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) kapasite yarışlarının yıl sonuna kadar tamamlanmasıyla, 2017'de başlayan yarışmalarda toplam 6 bin MW güneş ve rüzgar enerjisi kapasite tahsisi gerçekleştirilmiş olacak.

YEKA PROJELERİ İLE TEMİZ ENERJİ KAPASİTESİ ARTACAK
Enerji Zirvesi

Türkiye, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında elektrik üretim portföyünde temiz enerji kaynaklarının payını artırmayı amaçlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre 2021 yılının sonunda 2 bin MW rüzgar enerji kapasite tahsisinin yapılması hedefleniyor.  Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki toplam kurulu gücü temmuz ayı sonunda 52.139 MW’a ulaştı. 2017 yılında başlayan ve mayıs ayında sonuncusu tamamlanan YEKA kapasite yarışmalarında 4 bin MW’lık GES ve RES kapasite tahsisi gerçekleştirildi.

2017 YILINDAN BU YANA YAPILAN YEKA YARIŞMALARI 

İlk kez 20 Mart 2017'de Konya'da 1000 megavat güneş enerjisi bağlantı kapasitesi tahsisi için gerçekleştirilen YEKA GES-1 yarışmasının sonucunda teklif edilen en düşük fiyatı kilovatsaat başına 6,99 dolar/sent ile Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim AŞ vermişti. Aynı yıl 3 Ağustos'ta düzenlenen ilk rüzgar kapasitesi tahsisi yarışmasını 1000 megavat için kilovatsaat başına 3,48 dolar/sent en düşük fiyatı veren YEKA RES Elektrik Üretim AŞ Siemens Gamesa Yenilenebilir Enerji AŞ şirketi kazanmıştı. (AA)
 

YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını