YEKA GES -3 İHALELERİ İÇİN YAKA ALANLARI AÇIKLANDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Güneş Enerjisi Santralleri-3 (YEKA GES-3) ihalelerinde aday YEKA alanlarını açıkladı.

YEKA GES -3 İHALELERİ İÇİN YAKA ALANLARI AÇIKLANDI
Enerji Zirvesi

"Güneş Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin Yarışma İlanı" kapsamında 26-29 Nisan ile 24-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenen yarışmaları kazanan şirketler, 1 Temmuz'da sözleşmeleri imzalamıştı. Bu şirketlerle yürütülen çalışmalar sonunda adaylar YEKA’ların güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak ilan edilmesine yönelik detay çalışmalara devam etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gerçekleştirdiği açıklama kapsamında, 35 şehir için belirlenen alanları ilan etti. 

1000 MW’LIK KAPASİTE HAKKINI 30 TÜZEL KİŞİ ELDE ETTİ 

YEKA GES-3 yarışmaları kapsamında sekiz gün süren ihale sürecinde 74 projeden oluşacak 1000 MW’lık kapasite hakkını 30 ayrı tüzel kişi elde etmişti. Tavan fiyatın kilovatsaat başına 35 kuruş olduğu, kapalı zarf ve açık eksiltme usulleri ile gerçekleşen yarışmalarda en düşük fiyat kilovatsaat başına 18,2 kuruş olarak gerçekleşirken, kazanan tekliflerin ağırlıklı ortalaması ise kilovatsaat başına 21,5 kuruş olmuştu.
Bağlantı kapasitesi açısından en yüksek yatırımı, toplam 300 megavat elektrik bağlantı kapasitesiyle Doğu Anadolu Bölgesi alırken, bunu toplam 270 megavat elektrik bağlantı kapasitesiyle Güney Doğu Anadolu Bölgesi izlemişti. Türkiye'nin güneş enerjisindeki kurulu gücü 7 bin megavat seviyesinde bulunurken, her yıl bin megavatlık kapasite eklenmesi hedefleniyor. (AA)

YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını