VAT ENERJİ İLE KELLOGG ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN BULUŞTU

Türkiye'de ilk kez Leasing ile Enerji performans sözleşmesi yapılarak, basınçlı hava projesi anlaşması Kellogg Company ile VAT ENERJİ HİZMETLERİ arasında gerçekleştirildi.

VAT ENERJİ İLE KELLOGG ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN BULUŞTU
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye'de ilk kez Leasing ile Enerji performans sözleşmesi yapılarak, basınçlı hava projesi anlaşması gerçekleştirildi. Vat Enerji’nin dünya çapındaki global markalardan biri olan Kellogg için hazırladığı bu proje sayesinde 102 Ton/Yıl karbon salımı engellenecek. Proje kapsamında hazırlanan sözleşmeyi Kellogg adına Fabrika Müdürü Selin Akyol, VAT ENERJİ adına Genel Müdür Altuğ Karataş imzaladı. 

“OBSERVER ENERJİ İZLEME VE YÖNETME PROGRAMIYLA TAKİBE BAŞLADIK” 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Kellogg Fabrika Müdürü Selin Akyol, “Kellogg Türkiye olarak tesislerimizde 2020 yılında üretim kapasitemizi artırırken enerji tüketimimizi azaltma hedefi koyduk. Bu kapsamda enerji etüdümüzü gerçekleştirerek yol haritamızı oluşturduk. Ortaya çıkan projeleri hayata geçirmek ve verimsizlikleri önlemek için yola çıktık. İlk hamlemiz enerji tüketimlerimizi ve üretimlerimizi izlemek için OBSERVER enerji izleme ve yönetme programını kurmak oldu. Enerji etüdü ile projeleri ortaya çıkarıp, enerji izleme ile de takibe başladık. Bu kapsamda en pahalı enerji olan basınçlı hava ilk büyük projemiz oldu ve bu projeyi de yatırım finansmanı ayırmadan Enerji Performans Sözleşmesi yolu ile tasarrufundan yatırımını ödeyen modele çevirdik. Türkiye'de örnek olan hem finansal kiralama ile kiralama yaptık hem de bu kiraları tasarrufundan karşılayacağız. Sözleşme bitiminde yüksek verimli sisteme sahip olacağız. Kellogg olarak hem dijital çağın gerekliliklerini uyguladık hem de rekabet etmek için enerji yoğunluğumuzu azaltmaya başladık. Bizde izle, yönet, tasarruf et sloganı ile daha az enerji ile daha çok ürün üretmeye başladık. Sadece basınçlı hava değil , elektrik, buhar ve üretimdeki makinelerimizde de iyileştirmeler yaparak Kellogg Türkiye'yi Globalde önemli bir enerji verimliliği başarısına taşıyoruz. Sağlıklı gıdaları minimum karbon salımı ile üretiyoruz. Enerji verimliliği çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz ve enerji izleme ile takibini yapacağız.” dedi.  

“ENDÜSTRİYEL TESİSLERİ HAREKETE GEÇMEYE DAVET EDİYORUM”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, Kellogg için geliştirdikleri projenin detaylarından bahsetti. Karataş, “Türkiye’de ilk kez leasing ile gerçekleşen basınçlı hava alanındaki performans sözleşmesi projesine imza attık. Bu proje ile endüstriyel tesisler herhangi bir yatırım bedeli ayırmadan finansal kiralama yöntemiyle ya da elde ettikleri enerji tasarrufuyla projeyi hayata geçirebilirler. Vat Enerji olarak EPS'li projelerimize bir yenisini daha eklemekten mutluyuz.” dedi. 

Karataş, projenin teknik özelliklerini ve avantajlarını da şu sözlerle anlattı: “Kellogg finansal kiralama ile sözleşmede belirlenen sürede kira ödemesi yapacak, kira bedelini ise enerji verimliliği ile elde edilen tasarruf ödeyecek. Projenin anahtar teslimi uygulaması ve işletmesi sözleşme süresince Enerji Hizmet Firması olarak Vat Enerji tarafından sağlanacak. Proje ile yüksek verimli basınçlı hava eldesi sebebiyle 115.550 kWh/Yıl elektrik kompresör ısı geri kazanımıyla 20.472 Sm3/Yıl doğalgaz tasarrufu sağlanacaktır. Bu proje sayesinde 102 Ton/Yıl karbon salımı engellenecek.” dedi. 

  

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını