banner1322
x

VAT ENERJİ FABRİKAYA GİTMEDEN ENERJİ VERİMLİLİĞİ ETÜDÜ YAPIYOR

Vat Enerji OBSERVER Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi sayesinde fabrikaya gitmeden enerji verimliliği etüdü yapabiliyor. Bu sayede hem zamandan tasarruf ediyor hem de fabrikayı 7/24 kontrol edebiliyor.

VAT ENERJİ FABRİKAYA GİTMEDEN ENERJİ VERİMLİLİĞİ ETÜDÜ YAPIYOR
Endüstrideara

Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, OBSERVER Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi ile ilgili kapsamlı bilgiler verdi. Bu sistemin sağladığı avantajları anlatan Karataş, “Vat Enerji olarak Enerji Verimliliği Etüd çalışmaları gerçekleştiriyoruz. 25 kişilik kadromuzla ve partnerlerimizle birlikte hareket ediyoruz. Etüt çalışmalarını ultrasonik debimetre, analizör gibi özel cihazlarla ölçüm gerçekleştiriyoruz. Konuyla ilgili olarak raporlar hazırlıyoruz. Sanayi tesislerindeki tüm noktalarda 1-2 saatlik ölçümler alıyoruz. Biz bu ölçümleri iki saat değil, 7 gün 24 saat boyunca yapılması gerektiğini düşündük. Bunu yapabilmek içinde yeni bir yazılım hazırladık. Bu program ile fabrikadaki enerjiyle ilgili tüm verileri 7 gün 24 saat boyunca alabiliyoruz. Aldığımız verileri işliyoruz ve yorumlar hazırlıyoruz. Bu sayede firma için bir yol haritası çizebiliyoruz.” dedi. 

“4 SAATTE BİR ENERJİ ETÜDÜ YAPTIRABİLİRSİNİZ” 

Enerji etüdü yaparken fabrikalarda daha fazla zaman geçirilmesi gerektiğini fark ettiklerini söyleyen Karataş, “Bu yöntemin hem fiziksel olarak mümkün olmadığını hem de maliyetleri çok artırdığını gördük. Bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla yola çıktık. Artık fabrikaya gitmeden üretim tesisiyle ilgili birçok veriyi alabiliyoruz. Aynı zamanda fabrikaların 4 yılda bir yaptırmak zorunda olduğu enerji etüdünü gerek kalmıyor. Çünkü firma istediği taktirde 4 ayda bir, 4 haftada bir hatta 4 saatte bir enerji etüdü yaptırabiliyor. Bu çalışmanın bir yıl boyunca düzenli olarak yaptığımızı düşünürsek fabrikalar önemli bir kar sağlayacaktır.” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 09:11
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını